TEXNİKİ YENİLƏŞDİRMƏ DAVAM ETDİRİLİR
Elektroenergetika sahəsindəki vüsətli inkişaf sayəsində hazırda ölkəmizdə əhali və iqtisadiyyat daha da keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə tam təmin edilir. Yeni elektrik stansiyalarının tikilib istifadəyə verilməsindən sonra enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sisteminin də yenidən qurulması prosesi uğurla həyata keçirilməkdədir. Səkkiz il bundan əvvəl respublikamızda ilk dəfə Gəncə şəhərində enerji təchizatında texnoloji yeniliyin tətbiqinə – smart-kart tipli sayğacların quraşdırılmasına və SİP kabelinin çəkilişinə başlanıldı. Nəticədə həm enerji təchizatı sisteminin normal fəaliyyəti təmin edilib, həm də istehlak olunmuş enerjinin dəyərinin tam ödənişinə nail olunub .
“Gəncə REŞ”dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və o da bildirilir ki, bu ilin ötən ayları ərzində xidməti ərazidə yerləşən 110 və 35 kV-lik yarımstansiyalarda, eyni zamanda transformator məntəqələrində əsaslı və carı təmir işləri aparılıb. 110 kV-lik yarımstansiyada 6 ədəd eleqaz açarı və cərəyan transformatoru quraşdırılıb. Bir ədəd 10 MVA gücündə transformator yenisi ilə əvəz edilib. 35 kV-lik yarımstansiyada isə əvəz edilən transformatorun gücü 3,2 MVA olub. 2,7 km uzunluğunda hava elektrik verilişi xətti yeraltı kabel xətti ilə əvəzlənib. 110 və 330 kV-lik EVX-də izolyatorlar və naqillər dəyişdirilib.
Qeyd edək ki, hesabat dövründə 10, 6 və 0,4 kV-lik şəbəkələrdə əsaslı və cari təmir işləri görülüb. Bu müddət ərzində 3250-yə yaxın 1 fazlı, 93 ədəd 3 fazlı yeni sayğac quraşdırılıb. 3320-dən artıq qüsurlu sayğac isə yeniləri ilə əvəz edilib. 4,3 km uzunluğunda yeni SİP və AVVQ tipli kabel quraşdırılıb. 62 ədəd 10-6 kV-lik, 50 ədəd 0,4 kV-lik yeni dayaq quraşdırılıb. 10-6 kV-lik dayaqdan 224 ədədinin, 0,4 kV-lik dayaqdan isə 55 ədədinin yeri dəyişdirilib. Bütün bunlarla yanaşı 38 ədəd müxtəlif gücə malik transformator şəbəkələrin daxili imkanları hesabına təmir olunaraq işə qoşulub.

TECHNICAL RENEWING IS CONTINUED
With the rapid development of power industry in the country's population and economy provides quality and reliable electricity. After the construction and commissioning of new power plants, transmission and distribution system is successfully implemented in the reconstruction process. Eight years ago, for the first time in Ganja technological innovation in energy supply - and SIP meters cable type smart cards have been installed. As a result of the normal operation of the power supply system, as well as full payment has been made in the cost of energy consumed.
According to the information given by Ganja REN to the Press – release of "Azerenergy" JSC, and he said that in the year 110 and 35 kV substation located in the area, as well as in the work of the transformer substation, maintenance and repairs carried out. 110 kV circuit breakers and current transformers are installed 6. One 10 MVA have been replaced by new ones. At 35 kV, 3,2 MVA power transformer was replaced. 2.7 km overhead transmission line to underground cable line replaced. In insulators and conductors 110 and 330 kV changed.
It should be noted that during the period of 10, 6 and 0.4 kV, and the repair work was based networks. During this time, almost one-3250 phase, 3-phase, 93 units of the new meters. From 3320 to replace faulty meters. 4.3 km of new cable installed SIP and type AVVQ. 10-6 62 kV, 0.4 kV, 50 units were installed in the new bearing. The number 224 stands 10-6 kV, 0.4 kV and 55 number changed basis. Along with all of transformers with capacity 38 different networks connected to the internal resources of the repair work.