Ən müasir texnologiyaların tətbiqi ilə tikilərək istifadəyə verilmiş generasiya mənbələrindən biri olan “Şahdağ” elektrik stansiyası respublikanın şimal bölgəsinin elektrik enerjisi təchizatının yaxşılaşdırılmasında böyük rolu olmuşdur. Stansiyanın işə qoşulması bölgənin elektrik enerjisi təchizatının kəmiyyət və keyfiyyətcə yaxşılaşmasında, o cümlədən sistemin dayanıqlığının artırılmasında da əhəmiyyətli rol oynayır. Eyni zamanda bu stansiya “Şahdağ” Qış-yay Turizm Kompleksinin elektrik enerjisi təchizatını da həyata keçirir. Hazırda stansiya dispetçer qrafikinə uyğun fəaliyyət göstərir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin İstehsalı İdarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, “Şahdağ ES”də cari ilin sentyabr ayında 28,7 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal olunmuşdur. Qeyd edək ki, 2014-cü ilin 9 ayı ərzində isə bu rəqəm 301,5 milyon kilovatsaat təşkil etmişdir.
Onu da qeyd edək ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində cari ilin 9 ayında digər texniki iqtisadi göstəricilərdə də qənaətbaxş nəticələr əldə olunmuşdur. Mənbə onu da bildirdi ki, elektrik stansiyasında porşen tipli mühərriklərdən ibarət olan aqreqatlara nəzərdə tutulmuş bütün texniki xidmətlər qrafikə uyğun göstərilır. O cümlədən, cari ilin son üç ayı ərzində dörd aqreqatda növbəti istismar həddinə uyğun texniki qulluq işləri görülmüşdür. Eyni zamanda TCA-901 tipli texniki idarəetmə kompressoru təmir edilmişdir. Yarımstansiyada isə 2 və 3 saylı transformatorlarda müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
“Tələbatçılara keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisinin ötürülməsində, plan tapşırıqların uğurla yerinə yetirilməsində kollektiv səylə çalışır, aqreqatlarda aparılan texniki xidmət işlərində də fəal iştirak edirlər”, – deyən mənbə onu da qeyd etdi ki, texniki qulluq işləri stansiyanın təmir briqadası tərəfindən aparılır. Belə ki, cari ilin son üç ayı  ərzində aqreqatlara növbəti texniki qulluq göstərilmiş, güc transformatorunda müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, sözügedən dövrdə köməkçi avadanlıqlarda da cari təmir işləri aparılmışdır.
Yeri gəlmişkən, mövcud iqlim şəraiti ilə bağlı  yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Sözügedən dövrdə yanğın təhlükəsizliyi üzrə profilaktiki işlər görülmüş, texniki-müayinə zamanı aşkarlanmış çatışmamazlıqlar aradan qaldırılmışdır. Qrafikə uyğun olaraq yanğın texniki-təhlükəsizlik və əks qəza məşqləri də keçirilmişdir. Xatırladaq ki, ümumi gücü 105 meqavat olan “Şahjdağ” elektrik stansiyası 12 aqreqatdan ibarətdir.

THE UNITS WERE TECHNICALLY SERVICED
"Shahdagh power plant" which was built using the most modern technologies is one of the sources of supplies electricity to the northern region of the country plays an important role. Power station in the quantitative and qualitative improvement of power supply in the region, as well as on the stability of the system plays an important role in the increase. At the same time, "Shahdagh" Winter-Summer tourist complex radio station also conducts electricity. Currently station operates in accordance with a dispatch schedule.
According to the information given to the Press – release of "Azerenergy" JSC, "Shahdagh ES" in the month of September totaled 28,7 million kWh of electricity. It should be noted that during the first 9 months of 2014 the figure was 301,5 million kWh.
It should be noted that the efficiency of the equipment, power transmission and distribution systems to increase the level of hard work, and as a result 9 ​​months and satisfactory results were obtained with other technical and economic indicators. The source also said that the power unit consisting of piston engines designed for all types of maintenance services in accordance with the schedule shown. In particular, during the last three months of the current business year, the service was conducted in accordance with the operational limit of four units. At the same time, the technical management of TCA-901-type compressor was restored. Substation transformers 2 and 3 were carried out under different conditions.
"As consumers and reliable power transmission, the successful implementation of the plan tasks teamwork hard, take an active part in maintaining the units," - said the source also said that maintenance work is carried out repair team. Thus, during the last three months of this year, the maintenance units, power transformers of different types of repair work is carried out. It should be noted that the repairs were carried out in the auxiliary equipments.
By the way, the climatic conditions in the center of attention with regard to fire safety. This was done in the prevention of fire safety deficiencies were found during inspection. Accordingly, the technical safety measures and accident fire occurred. Recall that the total capacity of 105 MW, "Sahdag" The power plant consists of 12 units.