Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər, o cümlədən istehlakçılar arasında aparılan maarifləndirmə işinin nəticəsidir ki, aybaay yığım səviyyəsi artırılır.
Sayğac uçot komplektinə nəzarətin gücləndirilməsi, istehlakçıların elektrik enerjisindən təyinatı üzrə istifadə etmələri, onlar arasında aparılan təbliğat işinə baxmayaraq hələ də bu və ya digər şəkildə  sayğac sxeminə müdaxilə halları var. Bu da sonda itkilərin artmasına və ödəniş səviyyəsinin aşağı düşməsinə səbəb olur. Məqsədimiz bu pozuntu faktlarını vaxtında aşkar edərək onların qarşısını almaq, itkiləri azaltmaq və ödənişi 100 faizə çatdırmaqdır.
Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, «Bərdə Elektrik Şəbəkəsi»nin (EŞ)  xidməti ərazisində cari ildə keçirilmiş reydlər zamanı da  müəyyən istehlakçıların sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Qeyd edək ki, ən çox qayda pozuntuları məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupunda açkar edilmiş və elektrik enerjisindən kənar xətt vasitəsilə istifadə halı üstünlük təşkil etmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin sentyabr ayında sözügedən EŞ-in xidməti ərazisində ümumilikdə 18,6 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Hesabat ayında ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə bir milyon kilovatsaatdan çox artmış, ümumi ödəniş isə 2013-cü ilin eyni dövründəki ödənişdən mütləq 15 faizə yaxın çoxdur.     O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə 851 min kilovatsaata yaxın artaraq 5,1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş mütləq 15 faizdən çox artmışdır.
Qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində isə burada ümumilikdə 185,1 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 9,9 milyon kilovatsaata, ödəniş isə mütləq 4 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 52,9 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 6,8 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 6 faizdən çox artmışıdr.
“Bərdə Elektrik Şəbəkəsi”ndə avadanlıq­la­rın istismar səviyyəsini yüksəltmək və xətlərin dayanıqlığını təmin etmək məqsədilə son aylar ərzində də bir sıra işlər həyata keçirilib”, – deyən mənbə onu da qeyd etdi ki, yarımstansiya avadanlıqlarının istismarı və təmiri xidmətinin kollektivi də son aylarda məhsuldar çalışıblar. Sonda onu da qeyd edək ki, analoji tədbirlər davam etdirilir.

Collecting level is increasing month by month as a result of carried out purposeful measures, by the way implemented propaganda work.
Gain control over the counter, use electricity, outreach to them, although there are cases where the intervention scheme and meter. Ultimately, this leads to an increase in losses and reduce the level of payment. Our goal is to identify these disorders in order to reduce losses and to deliver 100 percent.
According to the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC, "Barda electric network" (EN) during a raid in the current set of rules were discovered by consumers. Discovered rule violations were dismissed acted electricity was restored. Should be noted that the most common violations of consumers (population) groups of consumers through the use of an external power supply was dominated.
The source also said that in September, has been used this year in the territory of the EN 18,6 million kWh of electricity. In the report, the total consumption compared to the same period last year increased by more than a million kWh, the payment of the same period in 2013, an increase of 15 per cent of the payment. In particular, the consumption of the population, compared to the same period last year, an increase of 5.1 million kWh to 851 kWh. Payment shall be increased by more than 15 percent.
Please note that for the first 9 months of this year 185,1 million kWh of electricity used. As a result, compared to the same period last year to 9,9 million kWh of consumption, payment shall be increased by 4 percent. In particular, the consumption of the population was 52,9 million more than the previous year, consumption of more than 6.8 million kWh. Payment must be compared with the same period last year and 6 percent increased.
"Bard electrical networks" to ensure the stability line and improve a number of studies conducted in recent months, "- said the source also said that in recent months, members of substation equipment maintenance and repair services to work effectively. Finally, it should be noted that similar measures are taken.