“DAŞKƏSƏN EŞ”: REYDLƏR KEÇİRİLİR
İstehlakçılara göstərilən xidmətın keyfiyyətini daha da yaxşılaşdırmaq və gələcəkdə yarana biləcək problemlərin qarşısının alınması məqsədilə transformator məntəqələrində, elektrik verilişi xətlərində əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilir. Bu da öz növbəsində sayğac sxemlərinə müdaxilə hallarının qarşısının alınmasında əhəmiyyətli rol oynayır.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və bildirilir ki, “Daşkəsən” elektrik şəbəkəsinin xidməti ərazisində cari ilin 9 ayı ərzində, o cümlədən sentyabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı bəzi istehlakçıların sayğacın uçot komplektini pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər görülür.
Mənbə onu da bildirdi ki, 2014-cü ilin sentyabr ayında sözügedən EŞ üzrə ümumilikdə 2 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 195 min kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 8 faiz artmışıdr. O cümlədən, daimi əhali qrupu üzrə bu göstəricilər müvafiq olaraq 819 min kilovatsaatdan çox və 236 min kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 6 faizdən çoxdur.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 9 ayı ərzində isə müəssisənin xidməti ərazisində 21 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bunun da 7,7 milyon kilovatsaata yaxını daimi əhali istehlakçı qrupuna aiddir. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ümumi istehlak 1,5 milyon kilovatsaata yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali qrupunda isə istehlak ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 744 min kilovatsaatdan çox artmış, ödənişdə mütləq artım isə bir faizə yaxın olmuşdur.
Cari ilin son üç ayı ərzində həyata keçirilmiş təmir işləri barəsində əldə etdiyimiz məlumata istinadən onu da qeyd edək ki, müəssisənin xidməti ərazisində olan 10, 6 və 0,4 kV-lik xətlərdə həyata keçirilən təmir işləri zamanı dayaqlar duraşdırılmış və düzləndirilmiş, xəttin müəyyən hissəsi əsaslı təmir olunmuş, sallanmış naqillər dartılmış, trassa yaşıl kütlədən təmizlənmişdir.
Yeri gəlmişkən, hesabat dövründə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərdə həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı bir neçə transformator da əsaslı təmir edilərək istifadəyə verilmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, yaxın gələcəkdə enerjisistemin dayanıqlığının daha da artırılması məqsədilə şəbəkənin balansında olan digər müxtəlif güclü TM-lər və EVX-lərdə də əsaslı təmir işləri davam etdirilir.

DASHKESEN EN: THE SPOT – CHECKS ARE IMPLEMENTED
Capital and maintenance repair work are implemented at the transformer points and TL in order to much more improve service quality and remove any problem. And it plays the main role in preventing of interferes to meter schemes.
According to the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, "Dashkesan electrical networks" for 9 months of the year, during a raid in September, including some consumer meters violations. Discovered rule violations were dismissed acted electricity was restored. As a result of the activities of this amount has been paid, and the corresponding measures are being taken to pay the remaining amount.
The source also said that in September 2014 a total of 2 million kWh of electricity in the EN has been consumed, the consumption of which 195,000 more than last year. Payment must be compared with the corresponding period last year increased 8 %. In particular, for the population of 236,000 kWh to 819,000 kWh. Absolute increase was more than 6 percent.
By the way, during the first 9 months of life of 21 million kilowatt-hours of electricity used, it refers to a group of private consumption by 7.7 million kWh. As a result, compared with the same period in 2013, total consumption increased by 1.5 million kWh. In particular, the consumption of the population, compared to the same period last year increased by 744 kWh, while the absolute increase was one percent.
During the last three months of the year repairs carried out, it should be noted that the source of information, in an area of 10 kV, 6 and 0.4, and the stands were support during repair work is carried out on the basis of some of the line repair and tightened the sagging wires the road was cleared of green mass.
By the way, the balance belonging to different types of repair work carried out during the TA some transformers were repaired and put into operation.
Finally, it should be noted that in the near future in order to improve the stability of the balance of power in the media and various other powerful TM-TL reconstructed.