“ASTARA ES”: AQREQATLARA TEXNİKİ QULLUQ GÖSTƏRİLİR
Respublika enerji sisteminin bütün sahələrində olduğu kimi, “Astara Elektrik Stansiyasında da aqreqatlara nəzərdə tutulmuş bütün texniki xidmətlər qrafikə uyğun, vaxtında göstərilmişdir. Məhz onun nəticəsidir ki, ötən illərdə olduğu kimi, cari ilin 9 ayında da elektrik enerjisi istehsalında problem yaranmamışdır.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin İstehsalı İdarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,  sözügedən stansiya cari ilin 9 ayı ərzində də dispetçer qrafikinə uyğun olaraq cənub bölgəsinin fasiləsiz elektrik enerji ilə təminatında mühüm rol oynamışdır. Belə ki, hesabat dövründə 169,5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, kollektiv cari ilin sentyabr ayında da yaxşı işləmiş və 16,4 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal etmişlər.
Nəzərdə tutulmuş təmir-bərpa işləri barədə məlumat verən  mənbə onu da qeyd etdi ki, cari ilin son üç ayı ərzində beş aqreqatda növbəti istismar həddinə uyğun olaraq texniki qulluq işləri yerinə yetirilmiş, qalan bloklarda isə profilaktiki işlər həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda yarımsytansiyada bir ədəd 110 kV-lik eleqaz açarı yenisi ilə əvəz edilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı mövcud hava şəraiti ilə əlaqədar olaraq, stansiyanın ərazisinin sel sularından qorunması üşün ərazidəki drenaj kanalları təmişlənmişdir.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, digər müəssisələrdə olduğu kimi, burada da yanğına qarşı təhlükəsizlik tədbirləri daima diqqət mərkəzindədir. Belə ki, müntəzəm olaraq stansiyanın və yarımstansiyanın ərazisi quru otlardan təmizlənir. Eyni zamanda ilkin yanğınsöndürmə vasitələrinə baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş nasazlıqlar aradan qaldırılmış və digər qabaqlayıcı tədbirlər həyata keçirilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, payız-qış mövsümündə stansiyanın dayanıqlı və təhlükəsiz iş rejimini saxlamaq məqsədilə tərtib edilmiş tədbirlər planına uyğun olaraq işlər qrafik üzrə davam etdirilir.

All technical services are operated in time under the graphic in “Astara Power Plant” as at all energy sources of the republic. As a result of it there was, there were not observed any problem in electric energy supply during 9 months of the current year.
According to the information given by Electric Energy Production Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, During the first 9 months of this station in the southern region of the dispatch schedule of continuous power play an important role in energy supply. So 169 million kWh of electricity produced during the reporting period. Note that worked the best team in September this year and 164 million kWh of electricity produced.
"Like other energy facilities that can meet the needs of these facilities are in operation. Powerhouse is currently in compliance with the dispatch schedule," - said the source told him that the work of improving the efficiency of power transmission and distribution system stable operation and maintenance of production electricity as a result of the measures taken to improve the technical best performance was achieved.
The source of the information provided in the repair and restoration work also noted that the current five units in the last three months of repair work was carried out in accordance with the operational limit, preventive measures have been undertaken in the remaining blocks. At the same time, one s/s 110 kV breaker has been replaced. In addition, due to the impact of weather conditions, the station for the purpose of flood control and drainage channels in the area cleaned.
The source also said that other organizations, such as fire safety measures in the spotlight. Thus, the area was regularly dry grass. At the same time, the initial flame opening defects have been eliminated and other preventive measures.
It should be noted that the fall-winter season, the plant was designed to maintain a stable and secure work continues on schedule, in accordance with the action plan.