ENERGETİKLƏR PEŞƏ BAYRAMINI QEYD EDİRLƏR
Azərbaycan elektrik enerjisi sisteminin çoxsaylı kollektivi on ildir 20 oktyabr tarixini peşə bayramı kimi qeyd edirlər. “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidməti bildirir ki, Prezident İlham Əliyevin 13 oktyabr 2004-cü il tarixli sərəncamı ilə təsis olunmuş bu əlamətdar bayramı energetiklər böyük ruh yüksəkliyi ilə qarşılayırlar.
Bayram tədbiri Fəxri xiyabanda Ulu Öndərin məzarının və Şəhidlər xiyabanının ziyarəti ilə başlandı.
“Energetiklər günü” münasibətilə iştirakçıları təbrik edən “Azərenerji” ASC-nin prezidenti Etibar Pirverdiyev Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyevin ölkə elektrik enerjisi sisteminin inkişafı ilə bağlı gördüyü işlər barəsində məlumat verdi. Ulu öndərin təşəbbüsü ilə 1981-ci il oktyabrın 20-də Cənubi Qafqazın ən böyük istilik elektrik stansiyası olan Azərbaycan DRES-in (Indiki Azərbaycan İES-in) birinci blokunun istismara verilməsi ilə, faktiki olaraq bu günkü müstəqil Azərbaycanın elektrik enerjisi təhlükəsizliyinin əsasının qoyulduğunu vurğuladı.
Əsası Ulu Öndər tərəfindən qoyulmuş və Möhtərəm Prezidentimiz İlham Əliyevin həyata keçirdiyi məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində ölkəmiz elektrik enerjisi idxalından azad olmuş, ölkə enerjisisteminin təhlükəsizliyi təmin edilmişdir. Eyni zamanda, mövcud stansiyalar modernləşdirilmiş, dünya standartlarına cavab verən müasir qurğu və avadanlıqlarla təchiz edilmişdir. Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində ölkə enerjisistemin təhlükəsizliyi təmin edilmiş və Azərbaycan artıq qonşu dövlətlərin elektrik enerjisi təhlükəsizliyində mühüm rol oynayır.
Tədbir zamanı 2014/2015-ci tədris ilində 500 və ondan çox bal toplayaraq ADNA-nın “Elektroenergetika mühəndisi” ixtisasına qəbul olunmuş tələbələrlə də görüş keçirildi və onlara hədiyyələr təqdim olundu.
Tədbir “Azərbaycan elektrik enerjisi sisteminin inkişafına” həsr olunmuş filmin nümayişi ilə başa çatdırıldı.

POWER ENGINEERING SPECIALISTS ARE CELEBRATED THEIR PROFESSION HOLIDAY
Lots of staff grid celebrate ten years as a professional holiday on 20 October. "Given", the press service of the President Ilham Aliyev signed an order Oct. 13, 2004, established the power of this wonderful holiday was met with great enthusiasm.
Alley of Honor and Alley of Martyrs and commemorative celebration ceremony began with a visit.
"Energy" on the occasion of the "power" of the national leader Heydar Aliyev, the president of the country's energy Etibar Pirverdiyev Trust for the development of the information provided. October 20, 1981, at the initiative of the national leader in the South Caucasus, which is the largest thermal power plant (TPP in modern Azerbaijan)  with the commissioning of the first unit, in fact, that it depends on the foundation for the security of electricity supply.
Its foundation was laid by the great leader and purpose Dear Mr. President Ilham Aliyev has been released as a result of imports of the country's electricity, and energy security of the country was provided. At the same time, existing stations modernized and equipped with modern facilities that meet international standards. Carried out to ensure the security of the energy system of the country and plays an important role in ensuring the safety authorities in other countries.
During the event 2014/2015 school year, and more than 500 points of the Academy, "Energy" was held with the students who will study and were presented with gifts.