“BAKI İEM”: ƏSASLI TƏMİR İŞLƏRİ APARILIR
Digər enerji obyektlərində olduğu kimi “Bakı İstilik Elektrik Mərkəzi”ndə (İEM) də mövsümi tədbirlər vaxtlı-vaxtında icra edilir. Bu da öz növbəsində istehsal prosesinin dayanıqlığını daha da artırır və nəticədə texniki–iqtisadi göstəricilərin daha da yaxşılaşmasına kömək edir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin İstehsalı İdarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən stansiyada dispetçer qrafikinə uyğun olaraq cari ilin sentyabr ayında 48,4 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində bu rəqəm 479,2 milyon kilovatsaat təşkil etmişdir.
Yeri gəlmişkən, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində sozügedən dövrdə digər texniki-iqtisadi göstəricilər üzrə də yüksək nəticələrə nail olunmuşdur.
“Mövsümə hazırlıq tədbirləri davam etdirilir”, – deyən mənbə cari ilin son üç ayı ərzində həyata keçirilmiş təmir-tikinti işləri barəsində onu bildirdi ki, 2 saylı Qaz-Turbin Qurğusunda müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş (QTQ), o cümlədən, deaeratorda buxar xətti və 1 saylı QTQ-də 20-yə yaxın əks klapan təmir edilmişdir. Eyni zamanda stansiyanın iş rejimində istismar edilən müxtəlif təyinatlı nasoslar və digər köməkçi avadanlıqlar da təmir edilmişdir. Bundan əlavə pik boylerində müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış və təzyiq altında yoxlanılmışdır. Yeri gəlmişkən, sözügedən dövrdə müvafiq təmir işləri kimya sexində, dəniz su xəttində, hava kompressorlarında və digər köməkçi sahələrin avadanlıqlarında da həyata keçirilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, 110 kV-lik yarımstansiyada da təmir işləri həyata keçirilmişdir. Belə ki, 6 saylı transformatordan 35 kV-lik qapalı paylayıcı qurğusuna kimi olan hava xəttinin müəyyən hissəsi kabellə əvəz edilmiş, xüsusi sərfiyyat transformatoru təmir olunmuşdur. Aparılan işlərin siyahısı ümumilikdə kifayət qədər zəngindir. Bura istehsalat sahəsində görülən təmir və abadlıq işləri ilə paralel olaraq müəssisənin inzibati binasında, həmçinin ayrı-ayrı xidmətlərin normal fəaliyyət göstərmələri üçün yaradılmış şəraiti də əlavə etmək mümkündür.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, mövcud iqlim şəraiti ilə bağlı yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Belə ki, yanğınsöndürmə vasitələrinə, yanğına qarşı su təchizatına növbədənkənar baxış keçirilmiş, ərazi quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir. Sonda onu da qeyd edək ki, burada mövsümə hazırlıq məqsədilə tədbirlər planında nəzərdə tutulmuş işlər qrafikə uyğun davam etdirilir.

Seasonal measures are executed in “Baku Thermal Electric Center” (TEC) in time as at other energy objects. And these type of processes are increasing of the stability, as a result of it technical – economical indicators are much more improving.
According to the information given by Electric Energy Production Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, more than 48,4 million kWh electric energy was generated in September of the current year. According to the source, during the first 9 months of this year, the figure was 479,2 million kWh.
By the way, to improve the efficiency of equipment and electricity transmission and distribution systems sustainable, stable operation and maintenance of targeted interventions to improve the technical and economic indicators for the period under review, the best results have been achieved.
"Preparing for the season underway," - noted source, during the last three months of the year in respect of the construction work is carried out, that is, 2 different types of repair work carried out gas turbine plant, including steam line on 20 valve was repaired. At the same time, the station operates on various types of pumps and ancillary equipment has been restored. Furthermore, various kinds of repair works and the operating pressure during peak checked. Incidentally, the content of the chemical plant, sea water lines, air compressors and other auxiliary equipment have been made.
It should be noted that the repair work was carried out at 110 kV Substation. Thus, 6 of the distribution transformer 35 kV cable installation within the definition in the air has been replaced, a special purpose transformer was repaired. The works are rich enough. Carried out in parallel with the repair and reconstruction of the administrative building of the enterprise, as well as individual services can be added to the conditions of the ability to function normally.
It should be noted that the climatic conditions in the focus of attention with regard to fire safety. So, fire trucks, supply water to extinguish a fire in extreme views, which could cause a fire in the dry grass and brush. Finally, it should be noted that the planned activities to prepare for the season on the right track.