“ŞİRVAN REŞ”DƏ DƏ TƏMİR KAMPANİYASI DAVAM EDİR
Cənub bölgəsinin elektrik enerjisinə olan tələbatının ödənilməsində mühüm rol oynayan “Şirvan Regional Elektrik Şəbəkəsi”ndə (REŞ) texniki göstəricilərin daha da dayanıqlı vəziyyətdə fəaliyyətinin təmin edilməsi, o cümlədən payız-qış mövsümünə hazırlıq məqsədilə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. “Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Masallı, Lənkəran, Astara, Lerik, Yardımlı, Cəlilabad, Biləsuvar, Neftçala, Salyan, Şirvan, Hacıqabul, Kürdəmir, Saatlı, İmişli, Sabirabad və Qaradağ rayonunun Ələt qəsəbəsinin inzibati ərazilərində yerləşən elektrik verilişi xətlərində və yarımstansiyalarında cari ilin son üç ayı ərzində görülmüş təmir işləri barəsində “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, adları çəkilən rayon və qəsəbələrdəki istehlakçıların davamlı elektrik enerjisi ilə təminatı “Şirvan REŞ”in kollektivinin ən ümdə tapşırıqlarından biridir. Bu məqsədlə də sözügedən dövrdə 330 kV-lik 3-cü “Şirvan” və 3-cü İmişli hava elektrik verilişi xətlərinin (HEVX) ümumilikdə 3 kilometri əsaslı təmir edilmiş, 210-a yaxın izolyator və üç xətt armaturu yenisi ilə əvəz edilmiş, həmçinin üç ədəd rasporka quraşdırılmışdır. Eyni zamanda sözügedən dövrdə 220 kV-lik 3-cü Masallı HEVX-nin 3 km-i əsaslı təmir edilmiş, 210 izolyator yenisi ilə əvəzlənmişdir. Ümumilikdə isə hesabat dövründə 220 kV-lik HX-lərdə həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işlər zamanı bu xətlərin 3,5 kilometri əsaslı təmir olunmuş, 230-dan artıq izolyator yenisi ilə əvəzlənmiş və üç xətt armaturu quraşdırılmışdır.
Qeyd edək ki, analoji təmir işləri 110 kV-lik EVX-lərdə də aparılmış və burada sözügedən dövr ərzində 31 kilometrə yaxın xətt əsaslı təmir edilmiş, 1550-dən artıq izolyator və 35-dən çox xətt armaturu yenisi ilə əvəz edilmişdir. 35 kV-lik EVX-lərin isə 18 km-ə yaxın hissəsi əsaslı təmir olunmuşdur. Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, təmir işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan yarımstansiyalardan da yan ötməmişdir. Belə ki, sözügedən dövrdə 330 kV-lik “İmişli” yarımstansiyasında 230 kV-lik “Parsabad” HX-nin eleqaz açarı (EA), 110 kV-lik 1-ci “Ağcabədi”, “Xalac”, 1-ci “İmişli” HX-lərinin EA açarları, 1 saylı 25 MVA transformator və digər elektrik avadanlıqları da təmir olunmuşdur. Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, 220 kV-lik “Salyan” yarımstansiyasında 1 və 2 saylı 125 MVA avtotransformatorların idarəetmə, rele mühafizəsi və avtomatika panellərində sınaq yoxlama işləri aparılmış və avtotransformatorlar paralel sxemaya qoşulmuşdur. Eyni zamanda 110 kV-lik “Cənub” yarımstansiyasında 40 MVA transformator yenisi ilə əvəz edilmişdir. Ümumilikdə isə sözügedən dövrdə həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri qrafikinə 220 kV-lik “Masallı”, 110 kV-lik “Cəlilabad”, “Neftçala”, “Ələt”, “Kürdəmir” və digər bir neçə yarımstansiyada daxildir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 35-kV-lik “Ərçivan”, “Xıl”, “Carlı”, “Səmədabad” və digər yarımstansiyalarda isə müxtəlif güclü transformatorlar və yağ açarları təmir edilərək normal iş rejiminə gətirilmişdir.
Mövcud iqlim şəraitində yanğın təhlükəsizliyi məsələsinin daima diqqət mərkəzində saxlanıldığını bildirən mənbə onu da qeyd etdi , xidməti ərazidə olan yarımstansiyaların, transformator məntəqələrinin ərazisi quru otlardan, yağ töküntülərindən təmizlənmiş, transformatorların, yağ qəbuledici qurğuların yağ ötürən hissələri yoxlanılmış, çınqıl örtüyü yenisi ilə əvəz edimişdir. Bunlardan əlavə yanğınsöndürmə vasitələrinin texniki vəziyyəti təkrarən yoxlanılmışdır. Digər işlərdən söz açan mənbə sonda onu da bildirdi ki, mal-material və texniki cəhətdən isə heç bir problemləri yoxdur.

REPAIR PROCESSES ARE CONTINUED AT SHIRVAN REN
Relevant measures were implemented at “Shirvan Regional Electric Network” (REN) which plays the main role in paying of electric energy support of southern regions. According to the information given by the Press – release “Azerenergy” JSC , Lankaran, Astara, Lerik, Bilesuvar rains, Salyan, Shirvan, Hajiqabul, Saatli, located in Alat settlement in Agdam and power lines Karadag and repair of substation work in the last three months of the year "given" the press service of the company, the names of the cities in the region and a continuous power supply to consumers, "Shirvan REN" the staff is one of the most important tasks. at the end of the third 330 kV "Shirvan" and the third “Imishli” TL has been renovated about 3 km, 210 centers and three lines of lamps were replaced with new ones, as well as three strut mounted units. at the same time, 220 kV overhead line area 3 of 3 km refurbished, 210 insulators were replaced. a total of TL 220 kV various repairs carried out in 3,5 km of these lines have been restored, and replaced by new ones, and more than 230 three line isolation valves are installed.
It should be noted that such repairs carried out on the 110 kV line 31 km and repaired during this period, more than 1550 and more linear insulators 35 have been replaced with new fixtures. Of 35 kV and 18-kilometer stretch has been repaired. According to information provided by the source belonging to the repair work has also been implemented at the substations. Thus, the 330 kV "Imishli" substation 230 kV circuit breaker "Parsabad" TL in (EA), in 1 110 kV "Agdjabedi", "Khalaj", 1 "Imishli" TL EA switches, numbered from 1 to 25 MVA transformers and other electrical equipment was repaired. According to the source, it should be noted that the 220 kV "Salyan" substation 125 MVA transformers 1 and 2, the control panel, relay protection and automation testing scheme controlled and auto-connected in parallel. At the same time, 110 kV "Southern" was replaced by a new 40 MVA transformer substation. In general, different types of repair work carried out in the schedule to 220 kV "Azerbaijan", "Nefchala", "Alat", "Kurdamir" includes several other stations.
It should be noted that the balance belonging to the 35-kV "Archivan", "Khil", "Jarli ", "Samadabad" and other various power transformers and oil circuit breakers on PS renovated and brought up to normal operating mode.
Fire safety in the spotlight in the current climate, the source also said that the service of substations, transformer stations, dry herbs, oils clean, transformers, transmission of the test fatty fat intake facilities, gravel cover, have been replaced by new ones. In addition, the technical condition of the fire was re-installed. In other studies, it was concluded that the source in question from the standpoint of materials and there are no problems.