TƏDBİRLƏR PLANI UĞURLA İCRA OLUNUR
Payız-qış mövsümündə enerji sisteminin dayanıqlı işləməsinin təmin edilməsi, yarımstansiyalarda avadanlıqların təhlükəsiz və dayanıqlı istismarı ən mühüm vəzifələrdəndir. “Quba Elektrik Şəbəkəsi”nin kollektivi rayonun enerji təchizatını daha da yaxşılaşırmaq və texnoloji itkiləri azaltmaq məqsədilə energetika təsərrüfatında icrası nəzərdə tutulan tədbirləri vaxtında yerinə yetirməyə çalışırlar.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayında da sözügedən müəssisənin xidməti ərazisində texnoloji itkilərin azaldılması məqsədilə balans mənsubiyyətinə aid transformator və kompleks transformator məntəqələrində (TM və KTM) yükə uyğun transformatorlar yenisi ilə əvəzlənmişdir. Bütün bunlarla yanaşı TM-lərdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və xeyli sayda transformator isə təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə təmir işləri 10, 6 və 0,4 kV-lik xətlərdə də aparılmışdır. Nəticədə həmin bu xətlərin müəyyən hissəsi dəyişdirilmiş və təmir olunmuşdur. Eyni zamanda xeyli sayda dayaq yenisi ilə əvəzlənmiş və izolyatorlar da dəyişdirilmişdir. Eyni zamanda xətlərin trassasında budama işlərinin aparılması, naqılin dartılması, dayağın düzləndirilməsi də görülən işlərin sırasındadır.
Yeri gəlmişkən, görülən bütün məqsədyönlü tədbirlər həm enerji itkisinin qarşısının alınmasında, həm istehlakın dəqiqləşdirilməsində, həm də ümumi ödənişin artmasında öz müsbət nəticəsini göstərməkdədir. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, başlanan tədbirlərin növbəti rüblərdə də davam etdirilməsi nəzərdə tutulur.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, “Quba” EŞ üzrə cari ilin avqust ayında 11,9 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 787 min kilovatsaat çoxdur. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ödənişdə mütləq artım isə 9 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə isə 6,3 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən 576 min kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 19 faizə yaxın artmışdır.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 8 ayı ərzində isə 91,3 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 4 milyon kilovatsaata yaxın artmış, ödənişdə mütləq artım isə 7 faizdən çox olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 48,8 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 895 min kilovatsaat çoxdur. Ödənişdə mütləq artım isə 6 faizdən artıq olmuşdur.
Sonda onu da qeyd edək ki, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə də müvafiq tədbirlər həyata keçirilib. Belə ki, yarımstansiyada kabel kanalları kipləndirilmiş, yağ tutumlu avadanlıqlarda sızmalar aradan qaldırılmış, açıq paylayıcı quruluş (APQ) və hava xəttinin əkin sahələrindəki dayaqların dibi otlardan təmizlənmişdir.

MEASURES PLAN IS SUCCESSFULLY IMPLEMENTED
Supplying with regular electric energy is one of the main orders . Collective of the region are implemented the measures in time in order to improve electric energy supply and decrease of electric energy loss.
According to the information given by Electric Energy Transmission Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, Along with all the different types of repair work carried out in the TA were repaired and put in a lot of the transformer.
Note that the repair work on the 10, 6 and 0.4 kV was conducted. As a result, some of these lines have been modified and repair. At the same time basis for a number of dielectrics have been replaced by new substituted. At the same time carrying out the trimming line circuits, cable stretch, the alignment operation in one of the brackets.
By the way, all reasonable measures to prevent the loss and energy consumption, indicating full payment increases. It should be noted that in the beginning it will be continued in the next quarter.
According to information provided by the source, "Guba" EN 11,9 million kWh of electricity in August this year has been consumed, the consumption of which 787,000 more than last year. Compared to the same period last year, while the absolute growth rate of 9 percent. In particular, the permanent population of 6,3 million kWh of electricity was used in 576 000 more than in the same period last year. Payment must be compared with the same period last year increased by 19 per cent.
It should be noted that during the last 8 months was utilized 91.3 million kWh of electricity. Consumption compared to the same period last year increased by 4 million kWh, while the absolute increase was 7 percent. In particular, the consumption of the population of 48,8 million kWh, or 895 000 more than the consumption of the previous year. The absolute increase was more than 6 percent.
Finally, it should be noted that the appropriate measures were taken to ensure fire safety. So, tighten the cable TV stations, oil leaks eliminated intensive equipment, the structure of the switch (Ss) and the air line to the bottom of the planting areas of grass.