TEXNİKİ TƏDBİRLƏR DAVAM EDİR
İstehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi istiqamətində ölkə ərazisində fəaliyyət göstərən enerji təsərrüfatlarında ənənəvi təmir-bərpa işləri yerinə yetirilir. Görülən bütün mühəndis-texniki tədbirlər həm enerji itkisinin qarşısının alınmasında, həm istehlakın dəqiqləşdirilməsində, həm də ümumi ödənişin artmasında öz müsbət nəticəsini göstərməkdədir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayında “Qusar Elektrik Şəbəkəsi”nin xidməti ərazisində olan yarımstansiyada müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda şəhər mərkəzinin və kəndlərin elektrik enerjisi ilə təmin edən EVX-lər müasir standartlara uyğun şəkildə qurulmuş, yeni dayaqlar basdırılmışdır. Qeyd edək ki, şəbəkənin kollektivi görülən işlərlə arxayınlaşmır, nəzərdə tutulan tədbirləri ardıcıllıqla həyata keçirir.
“Bütün bu sadalanan tədbirlər onu deməyə imkan verir ki, müəssisənin xidməti ərazisində cari mövsümə uyğun olaraq istehlakçıların elektrik enerjisinə olan tələbatı lazımi səviyyədə ödəniləcək” - deyən mənbə, kommersiya itkilərinin qarşısının alınması istiqamətində həyata keçirilən reydlər barəsində də məlumat verdi və bildirdi ki, cari ilin avqust ayında keçirilmiş reydlər zamanı bəzi istehlakçıların elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir. Aktlar üzrə hesabat aparılaraq itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin müəyyən qisminin ödənişi təmin edilmişdir. Qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbə onu da bildirdi ki, Qusar EŞ-in xidməti ərazisində cari ilin avqust ayında ümumilikdə 5,8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Hesabat ayında ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə 1,1 milyon kilovatsaata yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə 238 min kilovatsaata yaxın azalaraq 2,2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 11 faizə yaxın artmışıdr.

TECHNICAL MEASURES ARE CONTINUED
Traditional repair – restoration measures were implemented in the line of supplying of the consumers with quality and stabile electric energy. Implemented measures give the results in preventing of energy loss, specifying of consumption and also increasing of total payment.
According to the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, different setting repair measures were implemented at Gusar Electric Network during last three months of the current year. At the same time, which provide electricity to the city center and the village in accordance with standards established by ETL, new stands have been substantiated. It should be noted that the work done by the collective network proposed measures is carried out in sequence.
"All these events show that, in accordance with the current season due to the necessary level of demand for electricity consumers," - said the source, to prevent business losses also give information about the raids and said that in August this year were discovered electricity consumers in some of the attacks were made, respectively. Acts on the cost of electricity has been restored in the report. The report, part of this sum was repaid. Appropriate measures are taken to pay the remaining amount.
The source also said that Baku in August this year in EN 5,8 million kWh of electricity used. In the report, the total consumption, compared to the same period last year increased by 1.1 million kWh. In particular, the consumption of the population, compared to the same period last year, a decrease of 238 kWh to 2.2 million kWh. Payment must be compared with the same period last year, and 11 percent increased.