ƏSAS MƏQSƏD ŞƏBƏKƏNİN YENİLƏŞDİRİLMƏSİDİR
İstehlakçıların elektrik enerjisi təchizatını daha da yaxşılaşdırmaq üçün ilin əvvəlindən başlayaraq “Qax Elektrik Şəbəkəsi”ndə də bir sıra işlər görülüb. Şəbəkə tərəfindən xidmət göstərilən abonentlərin ümumi sayı 14,4 mindən çoxdur. Bunun da 13 mindən çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan  məlumatda sözügedən EŞ-də ümumilikdə görülən işlərin  genişmiqyaslı olması diqqəti cəlb edir. İşlər əsasən paylayıcı hava xətlərində həyata keçirilib. Belə ki, həmin xətlərdə naqillər və dayaqlar yenisi ilə əvəz olunub, naqillər dartılıb. Eyni zamanda rayon mərkəzinin bir sıra küçələrində və həmçinin kəndlərdə 0,4 kV-lik elektrik verilişi xətti üzrə cari və əsaslı təmir işləri aparılıb. Bütövlükdə həmin yaşayış yerlərində olan 0,4 kV-lik EVX-də naqillər dartılıb, dayaqlar düzəldilib. 0,4 kV-lik EVX-də istismar üçün daha münasib naqil və izolyatorların quraşdırılması təmin edilib. Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, sözügedən dövrdə EŞ-in balans mənsubiyyətinə aid olan transformator məntəqələrində təmir işləri aparılıb.
“Başqa şəbəkələr kimi, burada yaşanan əsas problemlərdən biri, hələ də bəzi istehlakçıların elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə kimi pis bir vərdişdən kənarlaşa bilməmələridir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, bu cür hallarla əlaqədar keçirilmiş reydlər zamanı elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə edən istehlakçılara qarşı sərt tədbirlər görülür.
“Ümumiyyətlə, sözügedən müəssisənin də elektrik avadanlıqlarında mövsümə hazırlıq çərçivəsində bütün lazımi tədbirlər icra olunur.  Eyni zamanda sayğac uçot komplektinə nəzarətin gücləndirilməsi məqsədilə mütəmadi reydlər keçirilir”, – deyən mənbə onu da bildirdi həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində müəssisənin digər texniki iqtisadi göstəricilərində də müsət dinamika müşahidə edilmişdir. Belə ki, müəssisə üzrə cari ilin avqust ayındakı ümumi istehlak ötən ilin eyni dövründəki  istehlak ilə müqayisədə 251 min kilovatsaat artaraq 3,6 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 9 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 2,2 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlakdan 167 min kilovatsaat çoxdur. Hesabat dövründə ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 9 faizdən çox artmışdır. Qeyd edək ki, cari ilin 8 ayı ərzində isə müəssisə üzrə ümumilikdə 25 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə istehlak bir milyon kilovatsaatdan çox, ödəniş isə mütləq 5 faiz artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin eyni dövründəki  istehlak ilə müqayisədə 374 min kilovatsaat azalaraq 14,2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ödənişdə mütləq artım isə 6 faizə yaxın olmuşdur.

THE MAIN GOAL IS TO RENEW THE NETWORK
Some measures were implemented for improving of electric energy supply of the consumers in “Gakh Electric Network”. Total number of the subscribers is more than 14,4 thousand. And more than 13 thousand of this number belongs to people consumers group.
According to the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, large scale measures is in the center of the attention. The work was conducted in accordance with the distribution lines. Thus, cables and bearings were replaced, the wires are stretched. At the same time, a number of towns and villages, streets, and a current of 0,4 kV overhead have been renovated. Residential areas as a whole, 0.4 kV cables stretched stands. At 0,4 kV operation were more suitable for the installation of wires and insulators. According to a source in transformer substations belonging to EN carried out repair work.
Under information given by the networks, such as one of the main problems, some consumers are still in a bad habit, such as the illegal use of electricity, the lack of observed," - said the source told him that if this kind of illegal use of electricity during raids crack down consumers.
"In general, electrical companies all necessary measures in preparation for the season. At the same time, in order to gain control over the counter regularly conduct raids," - said the source told him the result of technical and economic parameters of the observed trend. So, in August of this year, compared with a total consumption of 251 kWh consumed in the same period last year, an increase of 3.6 million kWh. Payment must be compared with the corresponding period last year increased by 9 percent. In particular, private consumption by 2.2 million kWh of electricity used in the group that in 2013 the consumption of more than 167000. Payment during the reporting period compared to the same period last year increased by more than 9 percent. It should be noted that the plant during the last 8 months, was used 2,5 million kW of electricity. As a result, compared with the same period of 2013 million kWh consumption, payment shall be increased by 5 %. In particular, the consumption of private consumption, compared to the same period last year, a decrease of 14,2 million kWh to 374 kWh. Absolute increase compared to the same period last year was 6 %.