ŞAMAXI EŞ DƏ REYDLƏR KEÇİRİLİB
Sayğac uçot komplektinə nəzarətin gücləndirilməsi, istehlakçıların elektrik enerjisindən təyinatı üzrə istifadə etmələri, onlar arasında aparılan təbliğat işinə baxmayaraq hələ də bu və ya digər şəkildə sayğac sxeminə müdaxilə halları var. Bu da sonda itkilərin artmasına və ödəniş səviyyəsinin aşağı düşməsinə səbəb olur. Bu pozuntu faktları tərəfimizdən vaxtında aşkar edilir və həmin istehlakçılara qarşı sərt tədbirlər görülür.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ildə “Şamaxı” EŞ-in də xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı xeyli sayda istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat dövründə həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
“Şamaxı şəhəri və rayonun yaşayış məntəqələrində elektrik təchizatının yaxşılaşdırılması məqsədilə cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid paylayıcı şəbəkələrdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, paylayıcı şəbəkənin müəyyən hissəsi yenidən qurulmuş və təmir edilmiş, dayaqlar düzləndirilmiş və xeyli sayda izolyator da dəyişdirilmişdir. Onu da qeyd edək ki, şəbəkədə texnoloji itkilərin azaldılması ıstiqamətində də müəyyən işlər görülmüşdür. Belə ki, müxtəlif gücdə olan TM-lərdə profilaktik təmir, sınaq-ölçü işləri aparılmış və 0,4 kV-lik lövhədə kəsicilər təmir olunmuşdur.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin avqust ayında sözügedən müəssisənin xidmət ərazisində 5,9 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 544 min kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 20 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 3,3 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə istehlak 36 min kilovatsaata yaxın azalmış, ödənişdə mütləq artım isə 2 faizə yaxın olmuşdur. Onu da qeyd edək ki, cari ilin 8 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin eyni dövründəki istehlakla müqayisədə 3,8 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 45,4 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 10 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə isə 25,9 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 1,5 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödənişdə mütləq artım isə 4 faizdən artıq olmuşdur.

SPOT – CHECKS WERE IMPLEMENTED IN SHAMAKHI
Gain control over the counter, use electricity, outreach to them, although there are cases where the intervention scheme and meter. Ultimately, this leads to an increase in losses and reduce the level of payment. It is a violation of the facts found and the crackdown on consumers.
According to the information given by Energy Supply Department of  “Azerenergy” JSC, lots of indispositions were discovered during carried out spot – checks in Shamakhi EN. Discovered violations of the rules were released acted electricity was restored. Actions carried out during the period of this  sum was repaid and related activities are conducted in accordance with the payment of the remaining amount.
"In order to improve power supply in the city and region of residence in the last three months of this year, belonging to the distribution network conducted under different conditions," - said the source told him that a certain part of the distribution network was restored, stands were changed and replaced many insulators. It should be noted that certain steps were taken to reduce technical losses in the network. Thus, different TP power prevention, testing and measurement were performed and 0.4 kV was repaired on board the boats.
The source also said that the area office of the company in August of this year, was used by 5.9 million kWh of electricity consumption of the previous year and more than 544000. Payment must be compared with the same period last year increased by 20 %. In particular, consumption is 3,3 million  kWh private consumer group. As a result, consumption of 36 kWh, compared to the same period decreased, The absolute growth rate of 2 percent. It should be noted that during the past 8 months of consumption compared to the same period last year, consumption has increased by 3.8 million to 45.4 million kWh. Payment must be compared with the corresponding period last year increased by 10 percent. In particular, the permanent population of 25.9 million kWh of electricity consumed, the consumption of the previous year, more than 1.5 million kWh. The absolute increase was more than 4 percent.