ENERJİ TƏCHİZATI QAYDASINDADIR
“Zaqatala Elektrik Şəbəkəsi”ndə (EŞ) həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər rayonun elektrik enerjisinə olan tələbatını daha da dayanıqlı şəkildə ödəməyə imkan verir. Bu barədə aldığımız məlumata görə, sözügedən EŞ-in xidməti ərazisində olan istehlakçıların daha keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin edilməsində heç bir problem yoxdur.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, Zaqatalada elektrik enerjisinin keyfiyyətli və davamlı ötürülməsi məqsədi ilə elektrik verilişi xətləri, transformator məntəqələri (TM) və yarımstansiyalarda təmir işləri yerinə yetirilib. Təmir işləri zamanı dayaqlar yenisi ilə əvəz olunub, izolyatorlar dəyişdirilib, dayaqlar düzəldilib, boş məftillər çəkilib və s. Eyni zamanda yarımstansiyaların əraziləri yanar materiallardan, alaq otlarından təmizlənib. Yüksəkgərginlikli xətlərin dayaqlarının dibi bərkidilib. Qeyd edək ki, son aylarda şəbəkənin balansında olan TM-də də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Şəbəkədə əməyin mühafizəsi məsələləri də diqqət mərkəzindədir. İşçilərin peşəkarlıq səviyyələrinin yüksəldilməsinə daim diqqət yetirilir. Bunun üçün mütəmadi olaraq qəza məşqləri, müxtəlif treninqlər keçirilir. Əməyin mühafizəsi və texniki təhlükəsizlik məsələləri də arzuolunan səviyyədədir. İşçilər texniki təhlükəsizlik və əməyin mühafizəsi ilə bağlı mütəmadi olaraq təlimatlandırılırlar.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, cari ilin avqust ayında müəssisənin xidməti ərazisində 7,3 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 576 min kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 3 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 5 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 672 min kilovatsaata yaxın artmış, ödənişdə mütləq artım isə 7 faizdən çox olmuşdur. Onu da qeyd edək ki, cari ilin 8 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak 53,5 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 2,1 milyon kilovatsaatdan çox artmış, ödənişdə mütləq artım isə bir faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2,1 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 35,2 milyon kilovatsaatdan artıq, ödənişdə mütləq artım isə 4 faizə yaxın olmuşdur.

ENERGY SUPPLY IS IN NORMAL WAY
Carried out purposeful measures at “Zagatala Electric Network” (EN) makes opportunity for supplying of electric energy with quality. And there is no problem in supplying of electric energy with quality and stability.
According to the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC, repair measures were implemented at TL, TP and s/s in order to transform electric energy in Zagatala. Stands were replaced during the repair work, insulators changed, stands, etc. were loose wires. At the same time, as a sub-region of the metal and cleaned of weeds. High voltage line is attached to the lower support. It should be noted that, in recent months, the balance of various types of repairs carried out in the invitation.
Focus on health and safety. And attention to improving professionalism. To do this, an accident, a variety of training courses. Occupational health and safety issues is desirable. Employees regularly instructed on occupational safety and health.
According to the source, it should be noted that in August of this year, 7,3 million kWh of electricity was used, compared to the same period last year, more than 576 consumer kWh. Payment must be compared with the corresponding period last year increased by 3 per cent. In particular, the consumption of the population has a more than 5 million. As a result, compared with the same period last year increased by consumption of 672 kWh, while the absolute increase was 7 %. It should be noted that over the past 8 months of consumption of 53.5 million kWh. Consumption compared to the same period in 2013 increased by 2.1 million kWh, while the absolute increase was one percent. In particular, the consumption of the population, compared to the same period last year to 35,2 million, an increase of more than 2,1 million kWh, while the absolute increase of 4 %.