“ŞƏKİ EŞ”: TEXNİKİ TƏDBİRLƏR GÖRÜLÜR
Şəbəkələrdə aparılan yenidənqurma işlərinə, sayğac uçot komplektlərinin xüsusi qutularda və baxış üçün maneəsiz yerdə quraşdırılmasına, sayğac uçot komplektinə nəzarətin gücləndirilməsinə, istehlakçıların elektrik enerjisindən təyinatı üzrə istifadə etmələrinə, onlarla aparılan təbliğata baxmayaraq, sayğac sxeminə müdaxilə edən istehlakçılar var. “Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, “Şəki” EŞ-in xidməti ərazisində cari ildə keçirilmiş reydlər zamanı istehlakçıların sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Qalıq məbləğin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
“Görülən bütün mühəndis-texniki tədbirlər həm enerji itkisinin qarşısının alınmasında, həm də istehlakın dəqiqləşdirilməsində, ümumi ödənişin artmasında öz müsbət nəticəsini göstərməkdədir”, – deyən mənbə cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan şəbəkələrdə həyata keçirilmiş təmir işləri barəsində də məlumat verdi. Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, 10 və 0,4 kV-lik xətlərdə aparılmış müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı xətt və dayaqlar yenisi ilə əvəzlənmişdir. Eyni zamanda müxtəlif gücdə olan transformatorlar təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, sözügedən EŞ-in xidməti ərazisində cari ilin 8 ayı ərzində ümumilikdə 90,9 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 4,3 milyon kilovatsaat çoxdur. Hesabat dövründə ümumi ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 4 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 47,8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə istehlak 3,3 milyon kilovatsaata yaxın artmışdır. Eyni zamanda ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə sözügedən istehlakçı qrupu üzrə ödənişdə mütləq artım 2 faizdən artıq olmuşdur.
Qeyd edək ki, cari ilin avqust ayında isə burada ümumilikdə 11,6 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 1,2 milyon kilovatsaatdan çox artmış, ödənişdə mütləq artım isə 2 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 886 min kilovatsaat artaraq 5,8 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə 2013-cü ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 4 faiz artmışdır.

SHAKI EN: TECHNICAL MEASURES ARE IMPLEMENTED
In spite of carried out reconstruction measures, placing of meter account completes in the special boxes, strengthening of supervision to the meter scheme, there are still observed interferes to the meter schemes. According to the information given to the Press – release of “Azerenergy” JSC, loosed electric energy was restored and indispositions were discovered. As a result of activities undertaken during the reporting period, this amount was repaid. The carrying amount of  the related activities are carried out in accordance with the payment.
"Damage all engineering and technical measures to prevent loss of energy, but also the parameters of consumption, total consumption is growing," - said the source, during the last three months of this year, the network belonging to the information on repair work is carried out. According to a source, there were lines of 10 kV and 0,4, and also supports different types of repair work has been replaced by new ones. Various power transformers have been restored at the same time connected to the network.
According to information provided by the source, the observed 8 months of this year, all of the 90,9 million kWh of electricity used, the consumption of the previous year, more than 4.3 million. Total payment must be compared with the corresponding period last year increased by 4 percent. In particular, it was used by the constant private consumer group, 47,8 million kWh of electricity. Consumption compared to the same period last year increased by 3.3 million kWh. At the same time, a group of consumers, compared with the same period last year, an absolute increase of more than 2 percent.
It should be noted that in August of this year, a total of 11,6 million kWh of electricity used here. As a result, compared with the same period of 2013, increased consumption by 1,2 million kWh, while the absolute growth rate of 2 percent. In particular, the consumption of private consumption over the same period last year, an increase of 886 kWh to 5,8  million kWh. Payment must be compared with the same period in 2013 increased by 4 %.