“KÜRDƏMİR EŞ”: PAYLAYICI ŞƏBƏKƏ YENİDƏN QURULUR
Digər elektrik şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi “Kürdəmir” EŞ-də də istehlakçıların daha da keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, gələcəkdə yarana biləcək problemlərin qarşısının alınması məqsədilə transformator məntəqələrində, elektrik veriliş xətlərində əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, əsas məqsəd, hər il olduğu kimi, bu il də qış aylarında əhalini keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin etmək olmuşdur. Bu məqsədlə rayonun elektrik təsürrüfatında yenidənqurma və mühüm təmir-bərpa işləri aparılmışdır. Eyni zamanda bir neçə dayaq və travers dəyişdirilmiş, xəttin trassası yaşıl kütlədən təmizlənmiş, dayaqlar düzləndirilmişdir. Qeyd edək ki, təmir işləri EŞ-in xidməti ərazisində olan transformator məntətəqələrindən də yan keçməmişdir. Belə ki, sözügedən müəssisə üzrə həmin bu dövrdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış və müxtəlif gücdə transformatorlar əsaslı təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.
“Şəbəkənin xidmət göstərdiyi ərazilərdə son vaxtlar texniki istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi, rayon əhalisi arasında aparılan məqsədyönlü tədbirlər, eləcə də elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarına qarşı qətiyyətli addımların atılması öz müsbət nəticəsini verməkdədir”, – deyən mənbə onu da vurğuladı ki, burada cari ilin 8 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı bəzi istehlakçıların elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir. Aktlar üzrə hesabat aparılaraq itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Yeri gəlmişkən, mənbələrdən qayda pozuntularının təsnifatı və istehlakçı qrupu barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən onu da bildirək ki, yenə də elektrik enerjisindən kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox qayda pozuntusu məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir.
Məlumatda o da bildirilir ki, həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində müəssisənin digər texniki iqtisadi göstəricilərində müsət dinamika müşahidə edilmişdir. Belə ki, müəssisə üzrə cari ilin avqust ayındakı ümumi istehlak ötən ilin eyni dövründəki istehlak ilə müqayisədə 2,1 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 11,9 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 32 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 3,9 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 403 min kilovatsaat çoxdur. Hesabat dövründə ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 8 faizə yaxın artmışdır. Sonda onu da qeyd edək ki, cari ilin 8 ayı ərzində müəssisə üzrə ümumilikdə 92,5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 5,3 milyon kilovatsaatdan çox, ödəniş isə mütləq 12 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 5,4 milyon kilovatsaata yaxın azalaraq 31,4 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 3 faizdən çox olmuşdur.

KURDAMIR EN: DISTRIBUTION NETWORK IS RECONSTRUCTED
Capital and maintenance repair measures were implemented at transformer points and TL in order to prevent any problem and supply the  consumers with quality and stabile electric energy at “Kurdamir”  EN as at other electric networks.
According to the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, people will be  supported with quality electric energy as always. For this purpose, the region in the reconstruction and repair and restoration work was carried out in the electrical equipment. At the same time, a few props and sleepers replaced, clean the area of green mass, stands. Please note that renovations of EN points touched transformers. Thus, various kinds of repair work carried out by the company in this period, and high power transformers repaired and re-connected to the network.
"Improving the network of service technicians in the area recently, concerted action among the local population, as well as the power to take decisive action against illegal use of a positive outcome," - said the source also said that the current year 8 observed during the month of consumers have been prepared in accordance with were found breaking the rules. Acts on the cost of electricity has been restored in the report. By the way, from the classification of violations of rules and source of information about consumer group also noted that it is still dominated by the state through the use of an external power supply, and violations of the rule of consumers was found (population) group.
The report also states that, as a result of the trends observed with other technical and economic indicators. So, in August of this year,  compared with a total consumption of 2.1 million kilowatt-hours consumed during the same period last year, an increase of 11.9 million kWh. Payment must be compared with the same period last year increased by more than 32 percent. In particular, private consumption by 3.9 million kilowatt-hours of electricity used in the group that consumed 403,000 more than in the same period last year. Payment during the reporting period compared to the same period last year increased by 8 percent. Finally, it should be noted that within the last 8 months has been used for a total of 92.5 million kW of electricity. As a result, compared with the same period in 2013 by 5.3 million kWh of consumption, payment shall be increased by 12 percent. In particular, the consumption of the population, compared to the same period of 2013, a decrease of 31.4 million kWh to 5.4 million kWh. The absolute increase was 3 %.