Effektivliyi yüksək olmaqla yanaşı tikinti müddətinin də azlığını nəzərə alaraq, postsovet məkanında ilk dəfə olaraq generasiya güclərinin paylanmış struktur konsepsiyasını əsas götürərək porşen tipli mühərriklərdən ibarət olan generatorların tətbiqinə başlanmışdır. Belə generasiya güclərindən olan “Bakı” elektrik stansiyasında da aqreqatlarda planlı təmir-sazlama işləri texniki xidmət qrafik üzrə aparılır. Hazırda aqreqatlar dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin İstehsalı İdarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən stansiyada cari ilin avqust ayında 29,9 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin 8 ayı ərzində isə bu rəqəm 294,3 milyon kilovatsaatdan artıq təşkil etmişdir.
Onu da qeyd edək ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalı üzrə digər texniki göstəricilərdə də müsbət nailiyyətlər əldə edilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da bildirilir ki, cari ilin son üç ayı ərzində də stansiyada təmir işləri aparılmış, təmir qrafikinə uyğun olaraq texniki xidmət işləri aparılmışdır. O cümlədən, bir aqreqatın təmiri başa çatdırılmış, iki aqreqatda isə təmir işləri davam etdirilir. Yeri gəlmişkən, aparılan təmir işləri stansiyanın işçi heyəti tərəfindən həyata keçirilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, stansiyanın elektrik avadanlıqlarına da baxışlar keçirilmiş, aqreqatlarda qrafik üzrə texniki xidmət işləri aparılmış və 110 kV-lik yarımstansiyanın avadanlıqlarında cari təmir işləri görülmüşdür. Payız-qış mövsümü ilə əlaqədar bir sıra qabaqlayıcı tədbirlər də görülmüşdür.
Digər enerji obyektlərində olduğu kimi, burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Stansiyanın və maşın zalının ətrafı yağ məhsullarından və  ərazi isə quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir. Xatırladaq ki, ümumi gücü  105 MVt olan “Bakı” elektrik stansiyası 12 aqreqatdan ibarətdir.

SEASONAL MEASURES WERE IMPLEMENTED
Given the lack of high efficiency of the construction process, as well as the former Soviet Union for the first time based on the concept of the distributed generator power generation was introduced, which consists of a piston-type engines. Such as power generation, "Baku" maintenance planned power plant repair and maintenance work is carried out on schedule. Currently, units operate in accordance with the dispatch schedule.
According to the information given by Electric Energy Production Department of “Azerenergy” JSC, 29,9 million kWh of electricity produced. It should be noted that within 8 months of the year the figure was 294.3 million kWh.
It should be noted that the work of improving the efficiency of power transmission and distribution of sustainable, stable operation targeted measures to raise the level of electrical energy, as well as other technical indicators have been achieved.
According to information provided by the source, during the last three months of this year, repairs and maintenance carried out in accordance with the maintenance schedule. In particular, the block has been completed, the two units to be repaired. By the way, repair work was carried out staff.
According to the source, it should be noted that the views of station electrical equipment, maintenance units and equipment of 110 kV substation was repaired. Autumn-winter season, were also taken some measures.
As with other objects, fire safety in the spotlight. In the vicinity of power plants and oil products, which could cause a fire in the  dry grass and brush. Recall that the total capacity of 105 MW, "Baku"  power plant consists of 12 units.