TƏDBİRLƏR DAVAM EDİR
Bütün enerji müəssisələrinin xidməti ərazilərində istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi, eyni zamanda qarşıdan gələn payız-qış mövsümünə hazırlıq məqsədilə yenidənqurma işləri və müxtəlif təyinatlı sistem əhəmiyyətli təmir işləri həyata keçirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində “Masallı” elektrik şəbəkəsinin (EŞ) balans mənsubiyyətinə aid paylayıcı şəbəkələrdə yenidənqurma işləri həyata keçirilmiş, eyni zamanda 10 və 0,4 kV-lik EVX-da əsaslı təmir işləri aparılmışdır. Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə balans mənsubiyyətinə aid TM-lərdə də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda müxtəlif gücdə bir neçə transformator da təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.
“Müəssisənin xidməti ərazisində əməkdaşlar tərəfindən elektrik enerjisindən qeyri qanuni istifadə hallarının qarşısı vaxtında alınır və həmin istehlakçılar barəsində müvafiq tədbirlər görülür”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin 8 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı xeyli sayda istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin avqust ayında “Masallı” EŞ-in xidmət ərazisində 12 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 2,4 milyon kilovatsaatdan çox artmışdır. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 18 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,9 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 8,8 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənidə mütləq artım isə 23 faizə yaxındır. Onu da qeyd edək ki, cari ilin 8 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak 89,1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 10,1 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 9 faiz artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə 7,3 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 65,8 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 9 faiz olmuşdur.

THE MEASURES ARE CONTINUED
Reconstruction and different type system important measures are implemented in order to increase of exploitation level, at the same time preparation to autumn winter season.
According to the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, reconstruction measures were implemented distribution networks belonging to “Masalli electric network”, at the same time, capital repair measures were operated at TL by 10 and 0,4 kV.  Lets` noted that, different type repair measures were operated at TP belonging to the balance. At the same time, different powered transformers were repaired and connected to the network again.
"The service territory of employees to prevent illegal use of electricity, and that appropriate action will be taken in relation to consumers," – was informed by the  source the raids over the past 8 months a large number of consumers of the defect was discovered. Discovered violations of the rules were released acted electricity was restored. As a result of activities carried out in this amount to pay the remaining amount has been repaid and the related activities are carried out.
It should be noted that in August of this year, "Masalli" EN 12 million kWh of electricity was used in the service. Consumption compared to the same period in 2013 increased by more than 2.4 million kWh. Payment must be compared with the corresponding period last year increased by more than 18 percent. In particular, the consumption of private consumer groups, compared with the same period last year, an increase of 1.9 million kWh to 8.8 million kWh. Payment   absolute increase of 23 percent. It should be noted that during the past 8 months and 89,1 million kWh consumption, the consumption of the previous year, an increase of 10.1 million kWh. Payment must be compared with the corresponding period last year increased by 9 percent. In particular, the consumption of the population, compared with 7,3 million in the same period last year, an increase of more than 65.8 million kWh. The absolute increase was 9 %.