PAYIZI YAXŞI HAZIRLIQLA QARŞILAYIRLAR
“Şirvan Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin xidməti ərazisində olan Hacıqabul rayonunun elektrik təsərrüfatında son aylar istismar sahəsində görülən işləri nəzərdən keçiririk. “Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,Hacıqabul” EŞ-in ener­getikləri ilin arxada qalan ayları ərzində enerji verilişinin dayanıqlığını daha da artırmaq, keyfiyyətini daha da yüksəltmək istiqamətində nəzərdə tutulmuş tədbirləri ardıcıllıqla yerinə yetiriblər. Onlar 8 ayda fərdi abonentlərə yeni sayğac quraşdırıb, zədələnmiş sayğacı əvəzləyiblər. 6 və 10 kV-lik hava xətlərin əsaslı təmir işləri aparıblar.
Qeyd edək ki, analoji olaraq bu proses 0,4 kV-lik hava xəttində də həyata keçirilib. Rayon mərkəzində və bəzi kəndlərdə 0,4 kV-lik hava xətlərində əsaslı təmir işləri görülüb. Elektrik enerjisinin normal verilişi üçün onlar zəruri olan ərazilərdə 10 və 0,4 kV-lik EVX-lərdə cari təmir işləri də aparıblar. Yeri gəlmişkən, “Hacıqabul” EŞ-in təmir briqadası balans mənsubiyyətinə aid olan transformator məntəqələrində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçiriblər. Eyni zamanda müxtəlif gücə malik transformatorlarda təmir işi aparıblar. Bütün bunlar  rayonun və onun kəndlərinin enerji təminatında qışa hazırlıq çərçivəsində həyata keçirilib və təbii ki, enerji haqlarının ödənişində müsbət rol oynayıb.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin avqust ayında “Hacıqabul” EŞ-in xidmət ərazisində 11,2 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 1,7 milyon kilovatsaatdan, ödəniş isə mütləq 40 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 121 min kilovatsaata yaxın azalaraq 3,1 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 18 faizdən çox olmuşdur. Onu da qeyd edək ki, cari ilin 8 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak 90,4 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 9,7 milyon kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 25 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak  ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə 4,4 milyon kilovatsaata yaxın azalaraq 27,7 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 11 faizə yaxın olmuşdur.
Sonda onu da qeyd edək ki, cari ilin 8 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı elektrik enerjisindən istifadə qaydalarının pozulması ilə bağlı fakt aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar  tərtib edilmişdir.

AUTUMN WAS MET WITH GOOD PREPARATION
Implemented measures at electric economy of Hajigabul region of “Shirvan Regional Electric” Network are controlled. According to the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of Joint Stock Company, intended measures were implemented in high level and with quality. They installed new meters subscribers in 8 months, replacing damaged meters. Lines 6 and 10 kV made repairs.
It should be noted that this process is the same as the line was operated at 0.4 kV. In some villages in the region and 0.4 kV was repaired. They are necessary for the normal supply of electricity in 10 districts and 0,4 kV at work was restored. By the way, "Hajigabul" EN repair brigade belonging to different types of repair work carried out in the transformer. Refurbished transformers of various capacities, at the same time. All electricity in the region and its villages were held in preparation for the winter, and, of course, played a positive role in paying electricity bills.
As the source informed, "Hajigabul" EN 11,2 million kWh electric power was used in the service. Compared to the same period in 2013 by 1,7 million kWh of consumption, payment shall be increased by more than 40 percent. In particular, private consumption consumed a group of 121 kWh, compared to the same period last year, a decrease of 3,1 million kWh. The absolute increase was 18 percent. It should be noted that within 8 months of this year, 90,4 million kWh consumption, consumption in the previous year, more 9,7 million. Payment must be compared with the corresponding period last year increased by 25 %. In particular, the consumption of the population, compared to the same period last year, a decrease of 27,7 million kWh to 4.4 million kWh. The absolute increase was 11 %.
Finally, it should be noted that over the past 8 months, the use of electricity during raids in connection with the violation of the rules have been drawn up in accordance with the relevant facts.