“ŞƏKİ ES”: HAZIRLIQ İŞLƏRİ UĞURLA DAVAM ETDİRİLİR
Son illər enerjisistemdə həyata keçirilən nəhəng layihələr ölkənin iqtisadi qüdrətindən xəbər verməklə yanaşı, həm də dövlətin öz vətəndaşlarına göstərdiyi böyük qayğının təzahürüdür. Ən müasir texnologiyaların tətbiqi ilə tikilərək istifadəyə verilmiş “Şəki Elektrik Stansiyası” şimal-qərb bölgəsinin əhalisi üçün böyük töhfədir. Bölgəyə nur paylayan bu generasiya gücü regionun elektrik enerjisi ilə təchizatının dayanıqlığını təmin edir, sosial-iqtisadi inkişafa təkan verir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin İstehsalı İdarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən stansiyada dispetçer qrafikinə uyğun olaraq cari ilin avqust ayında 22,6  milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin 8 ayı ərzində isə 178,6 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
“Tələbatçılara keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisinin ötürülməsində, plan tapşırıqların uğurla yerinə yetirilməsində stansiyanın kollektivi səylə çalışır, aqreqatlarda aparılan texniki xidmət işlərində də fəal iştirak edir. Məhz onun nəticəsidir ki, cari ildə də aqreqatlarda plansız boş dayanma halları qeydə alınmamışdır”, – deyən mənbə onu da qeyd etdi ki, cari ilin son üç ayı ərzində aqreqatların silindirlərində təmir-təftiş işləri aparılmış, aşkar edilmiş nasazlıqlar aradan qaldırılmışdır.
Onu da qeyd edək ki, “Şəki” elektrik stansiyasında aqreqatların dayanıqlı işi ilə əlaqədar, istismar təlimatına əsasən növbəti, istismar həddinə uyğun texniki qulluq yerinə yetirilmiş, lazımi miqdarda sürtkü yağları və kimyəvi reagentlər ehtiyatı toplanmışdır. Eyni zamanda 110 kilovoltluq açıq paylayıcı quruluşda (APQ) avadanlıqların daha da keyfiyyətli istismarının təşkil olunması, payız-qış mövsümünə hazırlıq məqsədilə cari təmir və sınaq işləri həyata keçirilmişdir. Hazırda aqreqatlar dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir. Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, stansiyaya əlavə 2,5 kilometr məsafədən su xəttinin çəkilməsi planlaşdırılır.

The economic strength of the countries major energy projects in recent years, in addition to informing citizens about the state of the evidence. Was built using the most advanced technologies, "Sheki Power Plant" great contribution to the north-west region. Distributes electricity to light generating capacity in the region, supplying the region and contribute to the socio-economic development.
According to the, the dispatcher at the station in August of this year, 22,6 million kWh of electricity produced. It should be noted that over the past 8 months of 178,6 million kWh of electricity produced.
By the way, to increase the efficiency of the equipment, power transmission and distribution systems, stable performance, and as a result of targeted measures to increase electricity production has been achieved in other technical indicators.
"The transfer of power supply, quality and sustainability of the plan, the successful implementation of the tasks station employees have worked diligently to take an active part in the maintenance of units. As a result, in the event of an unscheduled outage blocks did not" - said the source also said that during the last three months of this year, plant maintenance and inspection is carried out found breaches were remedied.
It should be noted that "Shaki" in connection with the case of sustainable power plant operating at the instruction following the operational level of service shall be in accordance with the proper amount of lubricating oil and chemicals were reserved. At the same time, the switch yard of 110 kV (S/S), the quality of the equipment, maintenance and testing in order to prepare for the autumn-winter season were held. Currently, units operate in accordance with the dispatch schedule. According to information provided by the source, the station will be added to the water line at a distance of 2,5 km.
As with other objects, fire safety in the spotlight. Workshops, office buildings and buildings equipped with fire fighting equipment, which could cause a fire in the dry grass and peeled