“AĞCABƏDİ EŞ”: TƏSİRLİ TƏDBİRLƏR GÖRÜLÜR
Hazırda diqqət növbəti mövsümə hazırlıqla əlaqədar tədbirlər planın nəzərdə tutulmuş işlərin yerinə yetirilməsinə yönəldilib. Əsas məqsəd, hər il olduğu kimi, bu il də istehlakçıları keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin etməkdir. Hazırda Ağcabədi elektrik təsərrüfatında mühüm yenidənqurma və təmir-bərpa işləri davam etdirilir. Elektrik enerjisi ilə təminatda dayanıqlığın təmin olunması məqsədilə yarımstansiyalarda, EVX-lərdə və transformator məntəqələrində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilir. Eyni zamanda elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində də xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin avqust ayında “Ağcabədi Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) xidməti ərazisində istehlakçıların “Elektrik Enerjisindən İstifadə Qaydaları”na riayət etmələrinin yoxlanılması istiqamətində keçirilən reydlər zamanı müxtəlif növ pozuntu hallarına rast gəlinmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
“İstehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının dayanıqlığının daha da yüksəldilməsi, fasiləsizliyin təmin edilməsi, sayğac-uçot sisteminin təkmilləşdirilməsi, habelə texniki istismarın yaxşılaşdırılması yönündə görülən işlər nəticədə əsas məqsədə - istehlak olunan enerjinin dəyərinin tam şəkildə ödənilməsinə şərait yaradır”, – deyən mənbə cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan EVX və TM-lərdə həyata keçirilmiş təmir işləri barəsində də məlumat verdi.
Mənbədən daxil olan digər bir məluma görə, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin avqust ayında 28,7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, onun da 3,3 milyon kilovatsaatdan çoxu daimi əhali istehlakçılar qrupuna aiddir. Nəticədə 2013-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə ümümi istehlak 2,2 milyon kilovatsaatdan çox artmış, daimi əhali istehlakçılar qrupunda isə istehlak 443 min kilovatsaat artmışdır. Eyni zamanda ümumi ödəniş ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 5 faizdən, daimi əhali istehlakçılar qrupunda isə mütləq 9 faizdən çox artmışdır.
Sonda onu da qeyd edək ki, cari ilin 8 ayı ərzində isə müəssisənin xidməti ərazisində ümumilikdə 204,4 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 10,8 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçılar qrupu üzrə isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 3,9 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 29,3 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 3 faizə yaxın artmışdır.

AGHJABADI EN: EFFECTIVE MEASURES ARE IMPLEMENTED
Presently, implementing of measures in the line of intended plan is in the center of the attention. The main goal is to supply the consumers with quality electric energy as every year. Presently, important reconstruction and repair – restoration measures are continued in Aghjabadi electric economy. Different setting repair measures were implemented at TL and transformer points in order to supply electric energy support. At the same time, lots of measures were implemented and continuing in the line of it in order to prevent of any violations of rule.
According to the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, different type interferes were discovered during held on spot – checks in “Aghjabadi Electric Network” territory (EN). Discovered interferes were relevantly acted and consumption value of loosed electric energy was restored.
Consumers increasing the stability of the power supply to ensure the continuity of the system against the account, and also as a result of maintenance work done in the direction of improving the main goal - an opportunity to meet the full cost of energy," - said the source, in the last three months of this year affiliation to the TL and TS reported repair work is carried out.
According to information received from other sources, in August of this year, 28.7 million kilowatt-hours of electricity used, the permanent population of more than 3.3 million of which belong to the group. As a result, compared with the same period in 2013, total consumption increased by 2.2 million kWh, 443 kWh consumption increased private consumer group. At the same time payment of 5 per cent compared to the same period last year, increased by more than 9 percent in constant private consumer group.
Finally, it should be noted that over the past 8 months on the territory of 204,4 million kWh of electricity was used, compared to the same period last year, an increase of 10,8 million kWh. In particular, the consumption of private consumer groups, compared with the same period last year to 3.9 million, an increase of more than 29,3 million kWh. Payment must be compared with the corresponding period last year increased by 3 %.