“UCAR EŞ”: TƏMİR İŞLƏRİ APARILIB
Payızın nəfəsi duyulmaqdadır. Yayın yandırıcı istilərindən «azad» olan energetiklərimiz gördükləri işin hesabatını aparır, görüləcək işlərin siyahısını tutur, payız-qış mövsümünə hazırlıqlarını yekunlaşdırırlar. İstehlakçılara göstərilən xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi, texnoloji itkilərin müəyyən olunmuş həddə saxlanması, istehlak edilmiş elektrik enerjisinin sərfinə görə ödənişlərin yüksək həddə çatdırılması qarşımızda duran ən mühüm vəzifədir. Bütün bunlarla yanaşı elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində də tədbirlər mütəmadi olaraq davam etdirilir. Bu məqsədlə də digər energetika müəssisələrində olduğu kimi, “Ucar Elektrik Şəbəkəsi”nin də (EŞ) balans mənsubiyyətinə aid olan EVX-lərdə və TM-lərdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılır.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən sözügedən müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan elektrik verilişi xətlərində (EVX) və transformator məntəqələrində (TM) həyata keçirilən yenidənqurma və təmir işləri barəsində Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, elektrik enerjisindən səmərəli istifadəyə ciddi nəzarət edilir. Payız-qış mövsümü üçün tərtib edilmiş tədbirlər planı həyata keçirilir, avadanlıqların istismar səviyyəsi yaxşılaşdırılır. Hazırki iqlim şəraitini nəzərə alaraq, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə də müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
“İtkilərin azaldılması da qarşıda duran ən mühüm vəzifələrdən biridir. Bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər müntəzəm olaraq davam etdirilir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, sözügedən müəssisənin xidməti ərazisində keçirilən reydlər zamanı elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə edən istehlakçılar vaxtında aşkar edilir və onlara qarşı qanunvericiliyə uyğun müvafiq tədbirlər görülür.
Onu da qeyd edək ki, müəssisə üzrə cari ilin avqust ayında ümumilikdə 6,7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 851 min kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 21 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 2,8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 296 min kilovatsaat, ödəniş isə mütləq 8 faizə yaxın artmışdır.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 8 ayı ərzində isə ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 3,5 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 50 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 4 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 21,2 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 781 min kilovatsaata yaxın artmışdır.

UJAR EN: REPAIR MEASURES ARE IMPLEMENTED
There is a breath of autumn. Improving the quality of services provided to consumers, the level of technical losses, while maintaining a high level of payment for the delivery of electricity consumption is the most important task before us. Along with all the force of the measures aimed at preventing the illegal use on a regular basis. For this purpose, as well as other energy projects, "Ucar Electric Network" (EN), belonging to the TL and TP, conducted under different conditions.
According to the information given to the Press – release of “Azerenergy” JSC, and transformer substations (TM) for the reconstruction and repair work, according to the press service of the company, is strictly controlled by the use of energy efficiency. The action plan was drawn up for the autumn-winter season is done, increase the level of maintenance of the equipment. Given the current situation, t he appropriate measures to ensure fire safety.
"Reduction of losses is one of the most important challenges facing us. Relevant measures are continuing in this direction," - said the source told him that, during a raid on the territory of the illegal use of electricity consumers, which can be found in a timely and appropriate action taken against the them in accordance with the law.
It should be noted that in August of this year has been used a total of 6,7 million kWh of electricity consumption of the previous year and more than 851 000. Payment must be compared with the corresponding period last year increased by 21 percent. In particular, private consumption by 2.8 million kilowatt-hours of electricity used in the group. Consumption of 296 kWh, compared to the same period last year, the payment shall be increased by 8 percent.
By the way, the total consumption during the 8 months of this year compared with the same period last year, an increase of 50 million kWh to 3,5 million kWh. Payment must be compared with the corresponding period last year increased by more than 4 percent. In particular, the consumption of the population of 21,2 million kWh. As a result, compared with the same period last year increased by consumption of 781 kWh.
Finally, he noted that in the next season to complete the energy suppliers are trying to perform their duties.