İSTİSMAR SƏVİYYƏSİ YÜKSƏLDİLİR
Energetika sahəsində son illər əldə edilmiş yüksək nailiyyətlər iqtisadiyyatımızın bütün sahələrinin inkişafına və istehlakçıların daha da keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin olunmasına yönəldilib. Regionların sosial-iqtisadi inkişafına dair Dövlət Proqramında icrası nəzərdə tutulan tədbirlər Tərtərdə də uğurla həyata keçirilir. Proqram çərçivəsində paylayıcı şəbəkələr yenidən qurulur. Bu vəzifənin uğurla yerinə yetirilməsində Mingəçevir REŞ-in kollektivi də fəal iştirak edir.
Sözügedən REŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində istehlakçıların elektrik enerjisi ilə təminatında dayanıqlıq və keyfiyyət yüksəlmiş, şəbəkələrdə ifrat yüklənmələr aradan qaldırılmışdır. İstehlakçılar arasında aparılan təbliğat işləri sayəsində elektrik enerjisindən təyinatı üzrə istifadəyə daha çox üstünlük vermələri və israfçılıqla istifadənin aradan qaldırılması sayəsində ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişində mütləq artım qeydə alınmışdır.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, “Tərtər Elektrik Şəbəkəsi”nin kollektivi son iki ayda payız-qış mövsümünə hazırlıqla əlaqədar qurğu və avadanlıqların istismar keyfiyyətini daha da yaxşılaşdırmaq istiqamətində zəruri tədbirlər həyata keçirib. Şəbəkədən aldığımız məlumata görə, müəssisənin balansında olan yüksək gərginlikli xətt və avadanlıqlarda, o cümlədən 10, 6 və 0,4 kV-lik avadanlıq və xətlərdə əsaslı və cari təmir işləri həyata keçirilib. 110 kV-lik transformator, 110 kV-lik yağ açarı, 6-10 kV-lik vakuum açarı cari təmir olunub. Bununla yanaşı, 11 ədəd 10 kV-lik, 4 ədəd isə 35 kV-lik yağ açarı cari təmirdən çıxarılıb. 10 kV-lik elektrik verilişi xəttində 10,2 kilometr məsafədə əsaslı və cari təmir işi görülüb. Buna paralel olaraq 0,4 kV-lik elektrik veriliş xətlərində isə 11,7 kilometr məsafədə əsaslı və cari təmir işləri aparılıb. 40-dan artıq sayğac yeni abonentlərin ünvanında quraşdırılıb, 50-yə yaxın qüsurlu sayğac isə dəyişdirilib. 10/0,4 kV-lik transformator məntəqəsinin 8-də əsaslı və cari təmir işi görülüb.

High achievements in the field of energy in recent years to the development of all sectors of our economy, and aims to ensure the quality of power supply to consumers. The implementation of the State Program on  socio-economic development of the proposed measures are implemented in Tartar. Under this program, restored distribution networks. Successful implementation of this task, the staff actively participate in the “Mingachevir”  REN.
According to the information given to the Press – release of “Azerenergy” JSC, as a result of targeted measures to increase the stability and quality of power supply, high capacity have been eliminated.
Thanks to the advocacy work carried out among consumers of electricity to give more weight to their intended use, and avoid the use of wasteful consumption in comparison with the same period last year, an increase was observed in the payment of the cost of electricity.
According to a source, "Tartar Electrical Network" in the past two months to prepare for the autumn-winter season, the facilities maintenance carried out the necessary actions to improve the quality. According network lines and high voltage equipment owned by the company, including 10, 6 and 0.4 kV were carried out in the overhaul and repair of equipment and lines. 110 kV, 110 kV oil circuit breakers, vacuum circuit breakers of 6-10 kV was repaired. Moreover, from 11 to 10 kV oil circuit 35 4 kV were refurbished. Service 10 kV transmission line and repair work done at a distance of 10.2 km. parallel, 0.4 kV transmission line maintenance and repair work was carried out at a distance of 11.7 km. Meter set new subscribers in more than 40 and up to 50 meters were damaged. Service substation 10 / 0,4 kV and repair work was done on the 8th.