YEVLAX EŞ: İŞLƏR DAVAM ETDİRİLİR
Paylayıcı elektrik şəbəkəsi sisteminin dayanıqlığının möhkəmləndirilməsi və istehlakçıların daha keyfiyyətli şəkildə elektrik enerjisi ilə təchiz edilməsi istiqamətində ayrı-ayrı şəbəkələrdə olduğu kimi  “Yevlax” elektrik şəbəkəsində də geniş tərkibli tədbirlər planı hazırlanıb həyata keçirilmiş və bu işlər durmadan davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində sözügedən müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik elektrik verilişi xətlərində (EVX) əsaslı təmir işləri görülmüş, xeyli sayda dayaq yenisi ilə əvəzlənmiş və müəyyən məsafədə naqilin qabariti normallaşdırılmışdır. Bunlarla yanaşı,  həmin bu xətlərə baxış keçirilmiş və xətin trassasında ağacların budanması işləri aparılmışdır.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, yuxarıda qeyd edilənlərdən əlavə müəssisə üzrə 0,4 kV-luq HX-də ağac dayaq dəmir beton dayaqla əvəzlənmiş və  xətt təmir edilmiş, kəndlərdə isə xətlər yaşıl kütlədən təmişlənmiş, dayaqlar düzləndirilmiş və məftillərin yerlə qabariti normallaşdırılmışdır. Yeri gəlmişkən, burada transformator məntəqələrində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və eyni zamanda transformator təmir edilərək istifadəyə verilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin 8 ayında müəssisəni xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı ən çox məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupunda elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmiş, müvafiq qaydada aktlar tərtib edilərək  itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Müəssisədən qayda pozuntularının təsnifatı barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən bildirək ki,  elektrik enerjisindən kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, rayonun enerji təchizatının daha da dayanıqlı təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər davam etdirilir. Hazırki iqlim şəraitini nəzərə alaraq yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə TM və KTM-lərin ərazisi quru otlarından təmizlənmiş, yanğınsöndürmə postları yoxlanılmış və komplektləşdirilmişdir. Eyni zamanda yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin avqust ayında sözügedən müəssisə üzrə istehlak 13,8 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 2,2 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 19 faiz artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak  ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə 1,2 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 5,3 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 34 faizə yaxın olmuşdur. Onu da qeyd edək ki, cari ilin 8 ayı ərzində Yevlax EŞ-in xidməti ərazisində 96,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 7,1 milyon kilovatsaata yaxın, ödəniş isə mütləq 6 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 3,4 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 35,1 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 14 faizə yaxın olmuşdur.

YEVLAKH EN: THE MEASURES ARE CONTINUED
Strengthening the stability of electric distribution system and consumers on the quality of power supply networks, as well as a separate "Yevlakh" mains and implemented a plan of action, and this work goes on constantly.
According to the information given by , during the last three months of this year, which is belonging to the 10 kV transmission line (TL) has been renovated, with new support for a number to determine the dimensions substituted normalized distance from the wire. In addition, the cutting of trees in the circuit lines were examined and line.
According to information provided by the source, in addition to the above 0.4 kV TL corporate stands, and the line was repaired reinforced concrete replaced villages cleaned line of green mass, stands and wires normalized clearance. By the way, different types of repair work carried out on the transformer, the transformer was repaired and put into operation at the same time.
The source also said that during the raids in the last 8 months, the majority of consumers of the enterprise (the population) were found a group of consumers of electricity were made accordingly allowed the electricity was restored. Classification of violations based on information provided by an entity that through the use of an external power supply was dominated by the state.
It should be noted that measures to ensure a more sustainable energy supply in the region is in full swing. Given the current situation in order to ensure the safety of fire TM and CTM-cleaned, dry grass, fire posts have been checked. At the same time, power equipment on the bottom of the milk fat has been replaced with stone powder Clean.
The source also said that the consumption of 13,8 million in August this year was more than in the corresponding period last year, more than 2.2 million kWh consumption. Payment must be compared with the corresponding period last year increased by 19 %. In particular, the consumption of the population, compared to the same period last year, an increase of 1.2 million kWh to 5.3 million kWh. The absolute increase was 34 percent. It should be noted that within 8 months of the year in the main EN 96,6 million kWh electric power was used. Compared with the corresponding period of 2013 by 7.1 million kWh of consumption, payment shall be increased by more than 6 percent. In particular, the consumption of the permanent population of 3400000 kWh, compared to the same period last year, an increase of 35,1 million kWh. The absolute increase was 14 percent.