Ölkəmizin enerji sistemində həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər, yeni texnologiyaların tətbiqi ilə aparılan quruculuq işləri istehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təminatını daha da yaxşılaşdırmağa imkan verir. Texniki-iqtisadi göstəricilərin səviyyəsinin daha da yüksəldilməsini, o cümlədən elektrik enerjisinin daha dayanıqlı ötürülməsini təmin etmək üçün nəzərdə tutulan texniki tədbirlər davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayında “Tovuz Elektrik Şəbəkəsi”nin balans mənsubiyyətinə aid olan hava xətlərində həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı qabaritin qaldırılması, dayaqların düzləndirilməsi, xətlərin trassasının yaşıl kütlədən təmizlənməsi və s. kimi işlər də həyata keçirilmişdir ki, bu da istehlak edilən elektrik enerjisinin keyfiyyətinin və dayanıqlığının daha da artmasına səbəb olmuşdur. Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, sözegedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində olan transformator məhtəqələrində (TM) də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
“İtkilərin azaldılması, o cümlədən kommersiya itkilərinin azaldılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən biri də saygac üçot komplektinin sərhəd xəttində, baxış üçün maneəsiz yerdə və xüsusi qutularda quraşdırılmasıdır. Bu istiqamətdə işlər cari ilin son üç ayında da davam etdirilmişdir”, – deyən mənbə keçirilmiş reydlər barəsində də məlumat verdi və bildirdi ki, sayğac sxeminə müdaxilə edən istehlakçılar tərəfimizdən vaxtında aşkar edilir və onlara qarşı tədbirlər görülür.
“İstehlakçılara xidmətin səviyyəsinin daha da yüksəldilməsi, sərf olunmuş enerjinin dəyərinin vaxtında ödənilməsi üçün kollektiv öhdəsinə düşən işi layiqincə yerinə yetirmək üçün bütün qüvvələrini səfərbər etmişdir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin avqust ayında “Tovuz” EŞ-in xidməti ərazisində 12,5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 965 min kilovatsaata yaxın artmışdır. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 17 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 568 min kilovatsaatdan çox azalaraq 4,2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 2 faiz olmuşdur.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 8 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak 93,1 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 7,7 milyon kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 6 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə 1,9 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 37,5 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 5 faizə yaxın olmuşdur.

RENEWING OF NETWORKS ARE CONTINUED
Energy efficiency measures implemented in the country, with the introduction of new technologies, consumers, and sustainable supply of quality power allows. To raise the level of technical and economic indices, including the  services of electric power transmission, which is designed to provide continuous technical measures.
According to the information given to the Press – release of Azerenergy” JSC, during the last three months of this year, "Tovuz Network" lines belonging to different types of repair work carried out in, bearings, alignment, alignment lines clean and green grass .Job carried out, and the quality and stability of the electricity consumption increased. According to sources, the company mentioned points Transformers (TM) was carried out under different conditions.
"Reducing losses, business losses, including the implementation of measures to reduce the set of one meter from the boundary line, free of charge for visitors and the boxes are in place. This work was carried out during the last three months of this year," - said the source reported raids and said that the interference pattern is detected meters of consumers and take action against them.
"Further improvement of customer service, the energy spent to pay for the cost of staff time for the proper performance of his work has been mobilized," - said the source told him that, in August of this year, "Tovuz" EN by 12 has been used 5 million kWh of electricity. Consumption compared to the same period in 2013 increased by 965 kW. Payment must be compared with the corresponding period last year increased by 17 percent. In particular, private consumption consumed a group of more than 568,000 over the same period last year, a decrease of 4,2 million kWh. The absolute increase was 2 percent.
It should be noted that over the past 8 months has more than 93.1 million of this consumption, the consumption of the previous year, more than 7,7 million. Payment must be compared with the corresponding period last year increased by 6 percent. In particular, the consumption of the population, compared with 1.9 million in the same period last year, an increase of more than 37,5 million kWh. The absolute increase was 5 %.