ŞƏMKİRDƏ DƏ YENİDƏNQURMA İŞLƏRİ DAVAM ETDİRİLİR
Məlum olduğu kimi, "Azərenerji" ASC-nin paylayıcı elektrik şəbəkələrinin balansında olan texniki vasitələrin istismar səviyyəsinin daha da yüksəldilməsi məqsədilə zəruri tədbirlər həyata keçirilir. Bu tədbirlər planına Şəmkir rayonunun da transformator məntəqələri və elektrik verilişi xətləri daxıldır. Digər müəssisələrdə olduğu kimi, burada da həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbir nəticəsində ifrat yüklənmələr aradan qaldırılmış, istehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təminatının səviyyəsi daha da yaxşılaşmışdır. Lakin bütün məqsədyönlü tədbirlərə baxmayaraq sözügedən müəssisənin xidməti ərazisində ödənişdən yayınan, eyni zamanda sərfiyyatını süni şəkildə azaltmaq məqsədi ilə sayğac sxeminə müdaxilə edən istehlakçılar hələ də var və onlara qarşı tədbirlər görülür.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, digər bölgələrdə olduğu kimi, burada da payız-qış mövsümünə hazırlıq tədbirləri yüksək səviyyədə həyata keçirilməkdədir. Belə ki, cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində olan 10, 6 və 0,4 kV-lik EVX-lərdə yenidənqurma və müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda dayaqlar dəyişdirilmişdir.
Mənbəyə isrinadən qeyd edək ki, tədbirlər planına uyğun olaraq həmin bu dövr ərzində “Şəmkir” EŞ-in balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərdə də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda müxtəlif gücdə transformatorlar da təmir edilərək istifadəyə verilmişdir. Onu da bildirək ki, payız-qış mövsümünə hazırlıq çərçivəsində hazırlanmış tədbirlər planında nəzərdə tutulan digər işlər davam etdirilir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin 8 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmiş istehlakçılar barəsində müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir. Nəticədə itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmiş və hesabat dövründə həmin bu məbləğin ödənişi istiqamətində müvafiq tədbirlər həyata keçirilmişdir.
Cari ilin avqust ayında sözügedən EŞ üzrə 35,8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 5,1 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. İstehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişi isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 8 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 894 min kilovatsaata yaxın artaraq 7 milyon kilovatsaatdan artıq, ödənişdə mütləq artım isə 10 faizə yaxın olmuşdur.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 8 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 19,3 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 226,9 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq bir faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 13,9 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 72,5 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 5 faizə yaxın olmuşdur.

RECONSTRUCTION MEASURES ARE ALSO CARRIED OUT IN SHAMKIR
Necessary measures are carried out in order to much more increasing of technical level at distribution electric networks belonging to “Azerenergy” JSC. As in other businesses as a result of measures aimed at preventing overloads, reliable and stable power supply has been improved. However, despite all efforts to avoid payment of service at the same time in order to reduce the consumption of electric power scheme to artificially interfere with the consumers who are still taken with respect to them.
According to the information given to the Press – release of “Azerenergy” JSC, as well as in other regions, where a high level of training is carried out in the autumn-winter season. Thus, during the last three months of the year to 10 kV, 6 and 0.4 on the reconstruction and repair work was carried out for different purposes.  At the same time, the support was changed.
It should be noted that,  that during this period in accordance with the action plan "Shamkir" EN TA relating to the different types of repair work carried out. Power transformers were repaired and put into operation at the same time. It should be noted that the action plan developed as part of the autumn-winter season are discussed in other papers.
According to information provided by the source, within 8 months of the year violations found during a raid on consumers was accordingly made. As a result, the cost of electricity consumed during the reporting period has been restored and has been made to pay that amount.
In August was used EN 35,8 million kWh of electricity. Consumption compared to the same period last year, more than 5.1 million kWh. Payment of the cost of electricity, compared with the same period last year increased by 8 percent. In particular, the consumption of the population, compared to the same period last year, an increase of 894 kWh more than 7 million while the absolute increase was 10 percent.
It should be noted that the consumption of over 8 months of this year compared with the same period last year increased by 19.3 million to 226.9 million kWh. Payment must be compared with the same period last year increased by one percent. In particular, private consumption, compared to the same period last year to 72,5 million kWh, an increase of 13,9 million kWh. The absolute increase was 5 percent.