ŞƏBƏKƏLƏRİN DAYANIQLIĞI DAHA DA MÖHKƏMLƏNDİRİLİR
İstehlakçıların daha da keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, gələcəkdə yarana biləcək problemlərin qarşısının vaxtında alınması məqsədilə transformator məntəqələrində, elektrik verilişi xətlərində əsaslı və cari təmir işlərinin yerinə yetirilməsi, itkilərin azaldılması qarşıda duran ən mühüm vəzifələrdən biridir. Hazırda digər paylayıcı elektrik şəbəkələrində olduğu kimi, “Gəncə Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) balans mənsubiyyətinə aid elektrik şəbəkələrinin yeniləşdirilməsi, onların dayanıqlığının daha da artırılması istiqamətində yenidənqurma və təmir-tikinti işləri həyata keçirilir. Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində istehlakçıların elektrik enerjisi ilə təminatında dayanıqlıq və keyfiyyət daha da yüksəlmişdir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində sözügedən EŞ-in xidməti ərazidə olan transformator məntəqələrində həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı müxtəlif gücdə olan bir neçə transformator da təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir. Eyni zamanda 10, 6 və 0,4 kV-lik xətlərin isə müəyyən hissəsi yenidən qurulmuş və eyni zamanda təmir olunmuşdur. Qeyd edək ki, yenidənqurma işləri çərçivəsində sözügedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində SİP kabel xətti çəkilmiş və sayğac quraşdırılmışdır.
Mənbə onu da bildirdi ki, elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində də xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir. Belə ki, müəssisənin xidməti ərazisində mütəmadi reydlər keçirilir və elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə edən istehlakçılara qarşı müvafiq tədbirlər görülür.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin avqust ayında “Gəncə” EŞ-in xidməti ərazisində 100,7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 4,8 milyon kilovatsaatdan çox artmışdır. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 4 faiz artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2,9 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 13 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənidə mütləq artım isə 28 faizdən çoxdur.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 8 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak 788,6 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 10 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə 10,1 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 100,7 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 11 faizə yaxın olmuşdur.

STABILITY OF THE NETWORKS ARE MUCH MORE STRENGTHENED
Carrying out of capital and maintenance repair work, decreasing of losses at transformer points and TL are the main orders in the line of preventing of any problems and supplying of the consumers with quality electric energy. Currently, the electricity distribution networks, as well as others, "Ganja Electric Networks" (EN), belonging to the modernization of electrical networks, in order to improve their stability, reconstruction and repair work is carried out. As a result of targeted interventions increased power supply quality and stability.
According to the information given by Energy Supply Department of "Azerenergy" JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, during the last three months of the year transformers EN carried out in a number of different types of repair work in a variety of power transformers were repaired commissioned. At the same time, 10, 6 and 0,4 kV was repaired at the same time a certain portion of the reconstruction. Please note that the reconstruction of the territory of the enterprise SIP cable line installed.
The source also said that in order to prevent violations of rule of electric power a lot of work done in this direction. Thus, regular raids on the territory of the enterprise, and the illegal use of electricity to consumers, please.
It should be noted that in August of this year, "Ganja" in EN 100,7 million used kWh of electricity. Consumption compared to the same period in 2013 increased by more than 4.8 million kWh. Payment must be compared with the corresponding period last year increased by 4 percent. In particular, the consumption of the permanent population of 2,9 million compared to the same period last year, an increase of more than 13 million kWh. More than 28 percent absolute increased.
It should be noted that the consumption during the 8 months of the year was 788.6 million more than the previous year, consumption of more than 10 million kWh. In particular, the consumption of the population, compared to the same period last year to 100,7 million kWh, which is 10,1 million kWh. The absolute increase was 11 %.