İstehlakçıların daha da keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, gələcəkdə yarana biləcək problemlərin qarşısının alınması məqsədilə həyata keçirilən yenidənqurma işləri çərçivəsində respublikanın dağlıq rayonlarının da enerji təchizatının daha da yaxşılaşdırılmasına xüsusi diqqət yetirilməkdədir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, “Qəbələ” REŞ-in xidməti ərazisində cari ilin son üç ay ərzində 110 kV-lik “Cəfərabad” yarımstansiyasında 10 MVA gücündə transformator və sözügedən gərginlikdə bir dəst xətt ayrıcısı təmir edilmişdir. Eyni zamanda 110 kV-lik Cəfərabad hava xəttinin bir kilometrin də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və yarımstansiyanın dayanıqlılığı daha da möhkəmləndirilmişdir. “Şəki” yarımstansiyasında isə 6 ədəd RLND tipli şin ayrıcısı və xətt ayrıcısı, üç ədəd 35 kV-lik yağ açarı təmir olunmuşdur.
Yeri gəlmişkən, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan bir neçə yarımstansiyada mühüm işlər görülüb. Daha döğrusu 35 kV-lik “Qoxmuq”, “Aşağı Göynük”, “Zəngəran” və digər yarımstansiyalarda ümumi gücü 38 MVA dan artıq olan 10 güc transformatorunda müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və paralel olaraq müxtəlif gərginlikdə olan 170-ə yaxın elektrik avadanlıqlarında da təmir və sazlama işləri aparılmışdır. Mənbə onu da bildirdi ki, EVX-lər üzrə əsaslı və cari təmir işləri davam etdirilir. Son üç ay ərzində müəssisənin xidməti ərazisində 110 kV-lik “Zaqatala”, I, III və IV “Şəki”, “İsmayıllı” və digər hava xətlərində (HX) həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı ümumilikdə 9,3 kilometr məsafədə 110 KV-lik, 5,4 kilometr məsafədə isə 35 kV-lik HX əsaslı təmir olunmuşdur. Eyni zamanda xətlərin trassası yaşıl kütlədən təmişlənmişdir. Hazırda analoji tədbirlərin davam etdirildiyini bildirən mənbə onu da vurğuladı ki, bütün bunlar yarımstansiyaların, elektrik verilişi xətlərinin qəzasız və dayanıqlı işləməsi üçün əsaslı zəmin yaradır. Digər təmir işləri barəsində məlumat verən mənbə onu da bildirdi ki, paylayıcı şəbəkələrdə də (10, 6 və 0,4 kV-lik xətlərdə və transformator məntəqələrində) müxtəlif təyinatlı təmir işləri görülmüşdür ki, bu da avadanlıqların texniki göstəricilərinin keyfiyyətini daha da artırmışdır.
Mövcud iqlim şəraitində yanğın təhlükəsizliyi məsələsinin daima diqqət mərkəzində saxlanıldığını bildirən mənbə onu da bildirdi ki, xidməti ərazidə olan yarımstansiyaların, transformator məntəqələrinin ərazisi quru otlardan, yağ töküntülərindən təmizlənmiş, transformatorların, yağ qəbuledici qurğuların yağ ötürən hissələri yoxlanılmış, çınqıl örtüyü yenisi ilə əvəz edimişdir. Bunlardan əlavə yanğınsöndürmə vasitələrinin texniki vəziyyəti təkrarən yoxlanılmışdır. Digər görüləcək işlərdən söz açan mənbə sonda onu da bildirdi ki, mal-material və texniki cəhətdən isə heç bir problemləri yoxdur.

Consumers with high quality and sustainable supply of electricity, in order to prevent problems in the future reconstruction of the mountainous regions of attention to further improve power.
According to the information given by Energy Transmission Department of "Azerenergy" JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, "Gabala" REN last three months of this year, 110 kV "Djafarabad" S set of 10 MVA and voltages have been renovated in line. At the same time, the air line kilometers of 110 kV "Djafarabad" different kinds of repair work is carried out, and further strengthen the stability of the substation. "Shaki" substation and line separator, the separator 6 Type PLHD tires, three units of 35 kV oil circuit have been renovated.
By the way, a few stations belonging to the enterprise did. More precisely, 35 kV "Gokhmug", "Ashaghi Goynuk", "Zəngəran" and other substations with a total capacity of 38 MVA power transformers for more than 10 different types of repair work carried out in parallel on different voltage electrical equipment 170 Repairs and maintenance is carried out. The source also said that, based on TL continued service. During the last three months of service in the 110 kV "Zagatala", I, III, and IV "Shaky", "Ismayilli" and other lines (TL) of different types of repair work carried out at a distance of about 9.3 km of 110 5, 4 kV and 35 miles HX repair. At the same time, the line trace cleaned green mass. At the moment, the source stressed that the continuation of such activities, all of these substations, transmission lines and regular work is the basis for the accident. Another source said that the repair work on the details of the distribution network (10 kV lines, 6 and 0.4, and transformer stations) has been carried out for different purposes, and it improved the quality of technical indicators.
Fire safety in the spotlight in the current climate, the source also said that the service of substations, transformer stations, dry herbs, oils clean, transformers, transmission of the test fatty fat intake facilities, gravel cover, have been replaced by new ones. In addition, the technical condition of the fire was re-installed. At the other end told him that the source of the work to be done, in terms of materials and there are no problems.