TƏMİR İŞLƏRİ APARILMIŞDIR
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, Ötürücü infrastrukturun səmərəli fəaliyyətinin təmin edilməsi elektrik enerjisinin istehlakçılara dayanıqlı şəkildə və keyfiyyətlə çatdırılması üçün mühüm şərtdir. Bu məqsədlə digər elektrik şəbəkələrində olduğu kimi, “Ağsu” elektrik şəbəkəsinin (EŞ) də xidməti ərazisində istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının yaxşılaşdırılması ilə bağlı ardıcıl tədbirlər davam etdirilir. Belə ki, elektrik enerjisi ilə təminatda dayanıqlığın daha da möhkəmləndirilməsi məqsədi ilə elektrik verilişi xətlərində və transformator məntəqələrində əsaslı və cari təmir işləri aparılıb. O cümlədən naqillər dartılmış, dayaqlar düzləndirilmiş, HX-lərin trassası yaşıl kütlədən təmizlənmişdir. Bununla yanaşı, TM-lərin əraziləri otlardan təmiz­lənib, ilkin yanğınsöndürmə va­si­tələrinə baxış keçirilib, inventarların saxlanma qaydaları yox­lanılıb.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, yenidənqurma və təmir işləri qrafikə uyğun davam etdirilir. Görülmuş və görüləcək işlər şəbəkənin dayanıqlığının daha da möhkəmləndirilməsi ilə yanaşı, digər iqtisadi göstəricilərin, o cümlədən elektrik enerjisindən qeyri qanuni istifadə hallarının qarşısının alınmasında əhəmiyyətli rol oynayır.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, cari ilin iyul ayında müəssisə üzrə 4,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 389 min kilovatsaata yaxın çoxdur.  İstehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişi isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 12 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 181 min kilovatsaatdan çox artaraq 2 milyon kilovatsaata, ödənişdə  mütləq artım isə bir faizə yaxın olmuşdur.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 7 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 3,1 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 27 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 13 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 479 min kilovatsaata yaxın artaraq 14,2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 4 faiz olmuşdur.

According to the information given by Energy Supply Department of the Joint Stock Company to the Press – release of  "Azerenergy" JSC, Transmission infrastructure to provide efficient and effective delivery of electricity to consumers is essential for a sustainable basis. For this purpose, as well as other electrical networks, "Aghsu" electric network (EN) series of measures to improve the supply of electricity continues. So, with the aim of strengthening the stability of power transmission lines and transformer substations, maintenance and repair work. He tightened cables, stands, clean HX traces of green grass. In addition, TP was cleaned from grass area, extinguisher inspected checks rules of storage equipment.
The source also said that the reconstruction and repair work is continuing on schedule. And damage to be done to strengthen the stability of the network, along with other economic indicators, including the prevention of illegal use of electricity plays an important role.
According to the source, was used by the company in July this year to 4.6 million kWh of electricity. Consumption compared to the same period last year, more than 389 kWh. Payment of the cost of electricity, compared to the same period last year increased by more than 12 percent. In particular, the consumption of the population, compared to the same period last year, an increase of more than 181 kWh 2 million kWh, while the absolute increase was one percent.
It should be noted that the consumption during the 7 months of this year compared with the same period last year increased by 27 million kWh to 3,1 million kWh. Payment must be compared with the same period last year increased by 13 %. In particular, private consumption is 479 kW, compared to the same period last year, an increase of 14.2 million kWh. The absolute increase was 4 percent.