GÖYÇAY EŞ: MƏQSƏDYÖNLÜ TƏDBİRLƏR DAVAM ETDİRİLİR
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ildə də “Göyçay” EŞ-in xidməti ərazisində istehlakçıların elektrik enerjisindən istifadə qaydalarına riayət etməsi ilə bağlı keçirilmiş reydlər zamanı sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmiş istehlakçılarla bağlı müvafiq qaydada aktlar tərtib edilərək itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Mənbədən qayda pozuntularının istehlakçı qrupu barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən onu da bildirək ki, ən çox qayda pozuntusu məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10, 6 və 0,4 kV-lik EVX-lərdə və TM-lərdə həyata keçirilən təmir işləri zamanı carı ilin son üç ayı ərzində xətt və transformator təmir edilmiş, TM-lərdə qrafikə uyğun müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və xeyli sayda dayaq yenisi ilə əvəzlənmişdir.
Onu da qeyd edək ki, müəssisə üzrə cari ilin iyul ayında ümumilikdə 7,8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 931 min kilovatsaat çoxdur. Hesabat dövründə ümumi ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 4 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 4,7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 508 min kilovatsaatdan çox artmış, eyni zamanda ödənişdə mütləq artım qeydə alınmışdır.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 7 ayı ərzində isə ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 4,1 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 53.1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 7 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 33,2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 2,9 milyon kilovatsaata yaxın artmış, ödənişdə mütləq artım isə 5 faiz olmuşdur.

Providing quality and reliable power supply to consumers, in order to prevent problems that may arise in the future, transformer substations, transmission lines and repair is carried out. This, in turn, plays an important role in preventing interference from the counter circuit. In general, the loss reduction is one of the most important challenges facing us. Continue appropriate measures on a regular basis.
According to the information given by Energy Supply Department of "Azerenergy" JSC, this year "Goychay" EN completely with the rules of the consumers of electric energy meter full discovered during a raid on the consumer is prepared in accordance with the cost of the loss of electricity has been restored.
Reference source of information on violations of the consumer group also noted that the most common violations of consumers (population) groups was found.
According to the source, it should be noted that an organization belonging to the 10, 6 and 0,4 TL kV transformer substation and repair work is carried out in the last three months of the current year and the line was rebuilt transformers, TP Thus, the basis for a number of different type of repair work is carried out, and replaced with new ones.
It should be noted that in July this year has been used a total of 7,8 million kWh of electricity consumption is 931,000 more than last year. Total payment must be compared with the corresponding period last year increased by more than 4 percent. In particular, private consumption by 4.7 million kWh of electricity used in the group. Consumption compared with the same period last year increased by 508 kWh, the absolute increase was recorded at the same time.
By the way, the total consumption during the 7 months of this year compared with the same period last year to $ 4.1 million, an increase of more than 53.1 million kWh. The absolute increase was 7 percent. In particular, the consumption of the population was 33.2 million kWh. As a result, compared to the same period last year increased consumption by 2,9 million kWh, an absolute increase of 5 %.