İstehlakçılara göstərilən xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi, texnoloji itkilərin müəyyən olunmuş həddə saxlanılması, kommersiya itkilərinin qarşısının alınması, istehlak edilmiş elektrik enerjisinin sərfinə görə ödənişlərin 100 faiz yerinə yetirilməsi qarşıda duran ən mühüm vəzifələrdəndir. Bu istiqamətdə təxirəsalınmaz tədbirlər görülür.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin iyun ayında Sabirabad EŞ-in xidmət ərazisində 19.7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 663 min kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 4 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 9,4 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə istehlak 413 min kilovatsaata yaxın artmışdır.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 7 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin eyni dövründəki istehlakla müqayisədə 6 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 146,4 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 7 faizdən çox olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda istehlak 82.4 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nətəcədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 2.3 milyon kilovatsaatdan çox azalmışdır.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ildə sözügedən EŞ-in xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı bəzi istehlakçıların sayğac uçot komplektində qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur. Qayda pozuntularının təsnifatına görə müvafiq qaydada hesabat aparılaraq itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbə onu da bildirdi ki, digər EŞ-lərdə olduğu kimi burada da istehlakçıların enerji təminatının daha da yüksəldilməsi üçün müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid EVX və TM-lərdə aparılan təmir bərpa işləri cari ilin 7 ayında da davam etdirilmişdir.
Yeri gəlmişkən, şəbəkədə işçilərin peşəkarlıq səviyyəsinin yüksəldilməsinə daim diqqət yetirilir. Bunun üçün mütəmadi olaraq qəza məşqləri, müxtəlif treninqlər keçirilir. Əməyin mühafizəsi və texniki təhlükəsizlik məsələləri də arzuolunan səviyyədədir. İşçilər texniki təhlükəsizlik və əməyin mühafizəsi ilə bağlı mütəmadi olaraq təlimatlandırılırlar.

URGENT MEASURES ARE OPERATED
Improving the quality of services provided to consumers, the level of technical losses, keeping the prevention of commercial losses, according to the 100 per cent of electricity consumption of the main tasks to be performed. Urgent measures are being taken in this direction.
According to the information given to Energy Supply Department of the Joint Stock Company, in June of this year, the service territory was used “Sabirabad” EN 19,7 million kWh of electricity consumption of the previous year and more than 663 000. Payment must be compared with the same period last year increased more than 4 percent. In particular, consumption is 9,4 million  kWh private consumer group. Compared to the same period  last year increased by consumption of 413 kWh.
It should be noted that the first 7 months of the current consumption of 6 million kWh, compared to the same period last year, the growth in consumption was 146.4 million kWh. The absolute increase was 7 %. In particular, the constant private consumer group was 82.4 million kWh. As a result, compared to the same period last year, consumption fell by 2.3 million kWh.
According to information received from the source, EN - year during raids in some consumers have been found in violation of the rules. According to the report, carried out in accordance with the classification of violations lost electricity was restored. As a result of activities carried out in this amount to pay the remaining amount has been repaid and the related activities are carried out.
The source also said that, as in the case with other EN-media to further improve the power lines and transformer substations belonging to the repair and restoration  work was carried out at 7 months of this year.
By the way, attention is paid to improving the level of professionalism in the network. To do this, an accident, a variety of training courses. Occupational  health and safety issues is desirable. Employees regularly instructed on occupational safety and health.