GÖRÜLƏN TƏDBİRLƏR SƏMƏRƏSİNİ VERİR
Digər enerji müəssisələrində olduğu kimi Xaçmaz rayonunda da isteklaçıların daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerji ilə təmin olunması məqsədilə balans mənsubiyyətinə aid olan yarımstansiyalarda, transformator və komplekt transformator məntəqələrində, elektrik verilişi xətlərində yenidənqurma işləri mütəmadi davam etdirilir. Yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri günün tələbləri səviyyəsində yerinə yetirilir. Bunlardan əlavə, baş verə biləcək qəzaların və digər xoşagəlməz hadisələrin qarşısının əvvəlcədən alınması üçün zəruri tədbirlər durmadan həyata keçirilir. Görülmüş tədbirlər nəticə verir, o cümlədən enerji daşıyıcılarında ifrat yüklənmə və açılma hallarına rast gəlinmir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumat əsasən, aparılan məqsədyönlü tədbirlər, görülən işlər nəticəsində EVX-lər istənilən hava şəraitinə tam hazır vəziyyətdədir. Bütün xətlər üzrə cari və əsaslı təmir işləri aparılıb. Hazırda da həmin işlər davam etdirilir. Transformator məntəqələrində də zəruri tədbirlərin görülməsi hesabına əsas işlər yekunlaşmışdır. Mühüm amillərdən biri də şəbəkənin tələb olunan mal-material və maşın-mexanizmləri ilə təmin olunmasıdır ki, bu məsələ də ciddi şəkildə diqqət mərkəzində saxlanılır.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, cari ilin iyul ayında Xaçmaz EŞ-in xidmət ərazisində 13.2 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 673 min kilovatsaatdan çox, ödəniş isə mütləq 4 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 315 min kilovatsaatdan çox artararaq 7.5 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 7 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak 87,9 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 3,9 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 5 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda istehlak ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə 49 min kilovatsaatdan çox azalaraq, 52 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur.

As with other energy companies in Khachmaz consumers more stable and quality power to ensure the power substations owned, transformers and transformer substations, transmission lines are under constant renovation. Fire safety measures are carried out in accordance with the requirements of today. In addition, other adverse events that may occur in the prevention of accidents and the measures to be carried out continuously. As a result of the measures taken, including the energy was found in cases of extreme stress and discoveries.
According to the information given to the Press – release of “Azerenergy” JSC, purposeful action, as a result of work done in the ETL is fully prepared for any weather conditions. All lines have been repaired in the current. Currently, work is underway. Of the measures at the expense of the primary of the transformer has been completed. One of the most important factors of raw materials and equipment necessary for the network to make sure that this issue is at the center of attention in a serious way.
According to the source, it should be noted that in July of this year's service area was used Xachmaz EN 13,2 million kWh of electricity. Consumption compared with the same period of 2013, more than 67,3 million the payment shall be increased by 4 %. In particular, the consumption of private consumer groups, compared with the same period last year and 7,5 million kWh to 315 kWh increased.
It should be noted that within 7 months of the year 87,9 million consumption kWh consumption the previous year, more than 3.9 million kWh. Payment must be compared with the corresponding period last year increased by 5 percent. In particular, the constant private consumer group, compared to the same period last year, a decrease of 49 kWh and 52 million kWh.