BİLƏSUVAR EŞ: MƏQSƏDYÖNLÜ TƏDBİRLƏR GÖRÜLÜR
Biləsuvar rayonunda istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının yaxşılaşdırılması ilə bağlı ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər görülür.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, son illər sözügedən rayonun elektrik təsərrüfatında xeyli iş görülüb ki, bu da istehlak edilən elektrik enerjisinin keyfiyyətinin və dayanıqlığının daha artırılmasına səbəb olmuşdur. O cümlədən, cari ilin son üç ayı ərzində mövsümə hazırlıqla əlaqədar çoxlu təmir-quraşdırma işləri həyata keçirilib.
Qeyd edək ki, istehlakçıların elektrik enerjisinə tələbatını daha da yaxşılaşdırmaq məqsədilə şəbəkə tərəfindən TM-lərdə təmir işləri aparılmış və hətta yükə uyğun transformatorlar yenisi ilə əvəz olunmuşdur. Eyni zamanda həmin bu dövrdə müxtəlif gücdə transformatorlar da təmir edilərək istehlakçıların xidmətinə verilmişdir.
“İstehlakçılara xidmətin səviyyəsinin daha da yüksəldilməsi, sərf olunmuş enerjinin dəyərinin vaxtında ödənilməsi üçün kollektiv öhdəsinə düşən işi layiqincə yerinə yetirmək üçün bütün qüvvələrini səfərbər etmişdir” – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin iyul ayında Biləsuvar EŞ-in xidmət ərazisində 8,5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 1,1 milyon kilovatsaata yaxın azalmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 570 min kilovatsaat artaraq 3 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 7 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak 56,7 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 1,4 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 8 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə 1,6 milyon kilovatsaata yaxın artaraq, 24,6 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 6 faizə yaxın olmuşdur.
Sonda onu da bildirmək istəyirik ki, cari ilin 7 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı elektrik enerjisindən istifadə qaydalarının pozulması ilə bağlı fakt aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir.

BILASUVAR EN: PURPOSEFUL MEASURES ARE IMPLEMENTED
Systematical and purposeful measures are implemented in the line of improving of electric energy supply in Bilasuvar region.
According to the information given to the Press – release of “Azerenergy” JSC, The region economy that has been done in recent years, power consumption has increased the quality and stability. In particular, over the last three months of this year, a lot of repair and installation work is carried out in preparation for the season.
It should be noted that the demand for electricity in order to improve the maintenance work carried out by the network, and even the goods in accordance with TP transformers were replaced with new ones. At the same time, a variety of power transformers were repaired and put into operation.
"Further improvement of customer service, the energy spent for the payment of the cost of staff time for the proper performance of his work has been mobilized," - said the source told him that in July this year, the service area of 8,5 million “Bilasuvar” EN kWh of electricity used. Consumption compared to the same period in 2013 decreased by 1.1 million kWh. In particular, the consumption of private consumer groups, compared with the same period last year, an increase of 570 kWh was more than 3 million kWh.
It should be noted that the first 7 months of the current consumption of 56,7 million kWh or 1.4 million kWh consumption compared to the same period last year. Payment must be compared with the corresponding period last year increased by 8 percent. In particular, the consumption of the population, compared to the same period last year, an increase of 1.6 million kWh, 24.6 million kWh. The absolute increase was 6 percent.
In the end, I want to note that, for 7 months of the current year in raids by the rules of electricity have been drawn up in accordance with the relevant facts.