LƏNKƏRAN EŞ: İSTEHLAK VƏ ÖDƏNİŞ ARTMIŞDIR
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, digər Elektrik Şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi Lənkəran EŞ-in xidmət ərazisində cari ilin iyul ayında 13,4 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 1.1 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 15 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 8.3 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur. Nəticədə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə istehlak 453 min kilovatsaata yaxın artmış, ödənişdə mütləq artım isə 6 faizə yaxın olmuşdur.
Qeyd edək ki, cari ilin 7 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin eyni dövründəki istehlakla müqayisədə 6,6 milyon kilovatsaata yaxın artaraq, 90 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 10 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə 57,2 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən 1.5 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 6 faizə yaxın artmışdır.
Mənbədən təmir işləri ilə bağlı əldə etdiyimiz məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində yenidənqurma işləri ilə əlaqədar olaraq smartkart tipli sayğacların giriş xəttinə koaksial kabel çəkilmiş, mövcud 0,4 kV-lik xəttin müəyyən hissəsi isə SİP kabel xətti ilə əvəzlənmişdir.
Onu da qeyd edək ki, sözügedən dövrdə təmir işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərdən də yan ötməmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, şəbəkədə istehlak olunan elektrik enerjisinin ödənişinin artırılması, enerjidən qeyri-qanuni istifadə və digər bu kimi neqativ halların aradan qaldırılması məqsədilə maarifləndirmə tədbirlərinə də üstünlük verilir. Ümid olunur ki, yaxın gələcəkdə şəbəkədə müasir texnologiyaların tətbiqi genişləndirildikcə rast gəldiyimiz arzuolunmaz hallar da tədricən aradan qalxmış olacaqdır.

LANKARAN EN: CONSUMPTION AND PAYMENT WERE INCREASED
According to the information given by Energy Supply Department of  “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, “Lankaran Electrical Network” (EN) EN territory in July totaled 13.4 million kWh of electricity that is consumed, the consumption of the previous year, more than 1.1 million kWh. Payment must be compared with the same period last year increased by 15 percent. In particular, the consumption of private consumer group was more than 8.3 million kWh. Compared to the same period last year  increased by consumption of 453 kWh, while the absolute increase of 6 percent.
Note that the first 7 months of the current consumption compared to the same period last year to 6,6 million kWh consumption by 90 million kWh. Payment must be compared with the same period last year increased by more than 10 percent. In particular, it was used by the permanent population of 57,2 million kWh, compared to the corresponding period last year, more than 1,5 million kWh. Payment must be compared with the same period last year increased by 6 percent.
According to information provided by the source, in the last three months of this year in connection with the reconstruction of the smart card type meters coaxial cable line current of 0.4 kV cable line replaced by a certain part of SIP.
Note that during maintenance work has also been implemented as belonging to a vehicle.
Finally, it should be noted that the increase in the provision of electricity consumed in the network, the illegal use of energy and other awareness-raising activities in order to eliminate the negative effects of preference. It is hoped that in the near future, the use of modern technologies in the network we face enlarge facts will be gradually eliminated.