YENİDƏNQURMA VƏ TƏMİR İŞLƏRİ DİQQƏT MƏRKƏZİNDƏDİR
Qobustan Elektrik Şəbəkəsinin kollektivi ötən ildə olduğu kimi cari ildə də əsas diqqəti təmir-bərpa işlərinə və avadanlıqlara texniki qulluğun yaxşılaşdırılmasına yönəldib. İstismar səviyyəsinin yüksəldilməsi və mövsümün uğurla başa vurulması üçün nəzərdə tutulmuş tədbirlər həyata keçirilib.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayında da  şəbəkənin balans mənsubiyyətinə aid 10 kV-lik elektrik verilişi xətlərində yenidənqurma və  təmir işləri aparılıb. Bu proses 0,4 kV-lik EVX-də də həyata keçirilib. Eyni zamanda transformator məntəqələrində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilib.
Qeyd edək ki, elektrik şəbəkəsində texniki iqtisadi göstəricilərin səviyyəsini yüksəltmək məqsədilə, daha doğrusu itkilərin minimum səviyyəyə düşməsi, qeyri-qanuni müdaxilələrin qarşısının alınması, dayanıqlığın daha da artırılması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.  SİP kabellərin çəkilməsi işləri də uğurla davam etdirilib. Paralel olaraq sayğacların baxış üçün maneəsiz yerdə quraşdırılması istiqamətində də işlər aparılmışdır.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin iyul ayında Qobustan EŞ-in xidmət ərazisində 1,8 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 309 min kilovatsaata yaxın, ödəniş isə mütləq 22 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 115 min kilovatsaatdan çox azalaraq 941 min kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 7 faizə yaxın artmışdır.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 7 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak 12.2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 1,4 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 17 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda istehlak  ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə 184 min kilovatsaatdan çox azalaraq 7,6 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 4 faizə yaxın olmuşdur.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin 7 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı bəzi istehlakçıların sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

RECONSTRUCTION AND REPAIR MEASURES ARE IN THE CENTER OF THE ATTENTION
Repair – restoration measures  and  technical service of the equipments are in the center of the attention by collective of “Gobustan Electric Network”. Successful completion of the season to improve measures.
According to the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, during the last three months of the current network of transmission lines 10 kV belonging to the reconstruction and repair work. This process was carried out at 0.4 kV. Different types of repair work carried out at the same time the transformer.
It should be noted that the electrical system in order to improve the technical and economic indicators, rather than reduce losses to a minimum to prevent unlawful interference, it is important to increase the stability. SIL has continued to operate successfully. In parallel with the installation of meters available for the visitors were taken to the ground.
The source also said that in July of this year, the service territory of “Gobustan” EN 1,8 million kWh of electricity used. Compared to the same period in 2013, 309 kW consumption, payment shall be increased by 22 percent. In particular, the consumption of private consumer groups, compared with the same period last year, a decrease of 115 000 to 941 000 kWh. Payment must be compared with the same period last year increased by 7 percent.
It should be noted that within 7 months of the year, 12.2 million consumption kWh consumption the previous year, more than 1,4 million kWh. Payment must be compared with the corresponding period last year increased by 17 %. In particular, the constant private consumer group, compared to the same period last year, a decrease of 184 000 kWh to 7.6 million kWh. The absolute increase was 4 %.
The source should be noted that currently occurs during the first 7 months were generally found in some users. Discovered violations of the rules were released acted electricity was restored. As a result of activities carried out in this amount to pay the remaining amount has been repaid and the related activities are carried out.