Şirvan Elektrik Şəbəkəsinin kollektivi cari ilin yola saldığımız 7 ayında da rayon istehlakçılarına daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisinin verilməsi məqsədilə nəzərdə tutulmuş tədbirlər planını əsasən həyata keçirmişdir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində sözügedən şəbəkənin istismar sahələrindəki transformator məntəqələrində yenidənqurma işləri aparılmış, bir neçə transformatorda əsaslı təmir edilərək istehlakçıların xidmətinə verilmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən dövr ərzində yenidənqurma işləri çərçivəsində smartkart tipli sayğacların quraşdırılması məqsədilə sayğacların girişinə koaksial kabel çəkilmiş, 6 kV-lik hava xəttinin müəyyən hissəsi yenidənqurulmuş və 0,4 kV-lik SİP kabel xətti çəkilmişdir.
Yeri gəlmişkən, avadanlıqların texniki istismar səviyyəsini yüksəltmək istiqamətində də həyata keçirilmiş tədbirlər istehlak edilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyərinin ödənişinə və elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarının qarşısının alınmasına öz müsbət təsirini göstərmişdir. Belə ki, cari ilin iyul ayında “Şirvan” EŞ-in xidmət ərazisində 31,9 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 819 min kilovatsaatdan çox, ödəniş isə mütləq 16 faiz artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 363 min kilovatsaatdan çox artaraq 4.1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 7 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak 208,2 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 15.2 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 4 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda istehlak ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə 2.4 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 28,4 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 6 faizə yaxın olmuşdur.
İstehlakçıların “Elektrik Enerjisindən İstifadə Qaydaları”na riayət etmələrinin yoxlanılması istiqamətində keçirilən reydlərlə bağlı mənbə onu da bildirdi ki, elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə edən istehlakçılara qarşı sərt tədbirlər görülür.

Intended measures plan was mainly carried out by the collective of “Shirvan Electric Network” during last seven months of the current year in order to supply the consumers with stabile and quality electric energy.
According to the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company,  During the last three months of the year in the field of operation of transformer substations network reconstruction, transformers were repaired and put into operation a few.
It should be noted, that was installed during the renovation of the coaxial cable input meters for the installation of meters such as a smart card, 6 kV and 0.4 kV SIP installed reconstructed part of the cable.
By the way, implemented measures to increase the level of technical equipment used for the payment of the cost of electricity and prevent illegal use of electricity has had a positive impact. So, in July of this year, "Shirvan" EN 31,9 million kWh electric power was used in the service. Consumption compared with the same period of 2013, more than 819,000, the payment of 16 per cent. In particular, private consumption consumed a group of more than 363 000 compared to the same period last year, an increase of 4.1 million kWh.
It should be noted that during the 7 months of this year, consumption was 208.2 million kWh, 15.2 million kWh consumption compared to the same period last year. Payment must be compared with the corresponding period last year increased by 4 percent. In particular, the constant private consumer group, compared with the same period last year increased by 2.4 million to 28,4 million kWh. The absolute increase was 6 percent.
Electricity consumers "rules for checking the consistency of information received from the source of the raids, illegal use of electricity to consumers that strict measures.