Ölkəmizdə ardıcıl və sistemli şəkildə atılan bütün addımlar iqtisadiyyatın digər sahələri kimi elektrik enerji sisteminin də davamlı və tarazlı inkişafına müsbət təsir göstərmişdir.  Enerjidən istifadənin ətraf mühitə mənfi təsirini azalda biləcək layihələrin işlənib hazırlanması daha mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Dünyanın bir çox ölkələri bu problemin həlli ilə əlaqədar maraqlı tədbirlər həyata keçirirlər. Respublika elektrik enerjisi sistemində də bu istiqamətdə məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, respublikanın ikinci sənaye şəhəri olan Sumqayıtda da bu işlər uğurla həyata keçirilir. Belə layihələrdən biri də ümumi gücü 525 MVt olan “Sumqayıt” elektrik stansiyasıdır. Elektrik stansiyası iqtisadi cəhətdən inkişaf edən Sumqayıt şəhərinin və Abşeron yarımadasının enerji təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsini təmin etmişdir. Bundan əlavə enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı və sabit işləməsinin təmin edilməsində böyük rolu var. Stansiya dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin İstehsalı İdarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,  sözügedən stansiyada cari ilin 7 ayı ərzində burada 1 milyard 342,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində sözügedən dövrdə də elektrik enerji istehsalının digər texniki-istehsalat göstəriciləri üzrə də yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin iyul ayında burada 250,6 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, ötən ilin son üç ayı ərzində də stansiyanın optimal iş rejimini saxlamaq üçün qrafik üzrə avadanlıqlara texniki xidmət göstərilmişdir.
Onu da qeyd etymək yerinə düşərdi ki, digər enerji obyektlərində olduğu kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Sexlər, inzibati bina və yardımçı binalar yanğınsöndürmə avadanlıqları ilə təmin olunmuş, ərazi quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir. Eyni zamanda sözügedən dövrdə bir sıra yanğın texniki tədbirlər həyata keçirilmişdir.
Xatırladaq ki, hər birinin gücü 164 meqavat olan iki ədəd qaz turbinləri və gücü 189 meqavat olan bir ədəd buxar turbini quraşdırılmış bu stansiyada dünya standartlarına cavab verən ən müasir avadanlıqlar quraşdırılmışdır. Elektrik stansiyasında istehsal olunan elektrik enerjisinin enerji sistemə ötürmək üçün hər birinin uzunluğu 6,5  kilometrə yaxın olan iki ədəd 220 kilovoltluq "Sənaye qovşağı" və "Yaşma" hava xətləri çəkilərək istismara verilmişdir. Bu elektrik stansiyası Təmiz İnkişaf Mexanizmi prinsipi ilə istismar olunur.

All steps taken in a consistent and systematic manner as other sectors of the economy, the electric power system has a positive impact on sustainable development. This will reduce the environmental impact of energy-development projects is more important. Many countries interested in the activities related to the solution of this problem. Republican power generation system are carried out in this direction. In particular, the second industrial city of Sumgait, which was successfully implemented in this work. One such project is the 525 MW "Sumgait Power Plant ". The power plant is economically developed city of Sumgait and Absheron peninsula is energy security. Besides energy transmission and distribution play an important role in ensuring the stable operation. The power plant operates in accordance with the schedule.
According to the information given by Electric Energy Production Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, within 7 months of this year, the plant 1 billion 342.6 million kWh of electricity produced.
Equipment to improve the efficiency of energy transfer and distribution of sustainable, stable work to improve the quality of the result of technical and production of electricity production in the period was reached at.
It should be noted that in July of this year, 250.6 million kilowatt-hours of electricity were produced here.
According to the source, during the last three months of last year to maintain optimum maintenance of the equipment shown.
It should be noted that the issue of fire safety, as well as other objects in the spotlight. Workshops, office buildings and buildings equipped with fire fighting equipment, which could cause a fire in the dry grass and brush. At the same time, a number of fire safety measures have been implemented.
Recall that each power of 164 MW and 189 MW gas turbines, one steam turbine power plants equipped with the most modern equipment that meets international standards. For transmission grid electricity produced by power plants, each with a length of 6.5 km of 220 kV "Senaye Govshaghi" and "Yashma" TL were put into operation. The power plant operates on the principle of the Absolute Development Mechanism.