AVADANLIQLAR DİQQƏT MƏRKƏZİNDƏDİR
Xidməti ərazilərində daha da dayanıqlı elektrik enerjisi təminatının yaradılması məqsədilə “Qəbələ Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) əlaqələndirdiyi Ağdaş Elektrik Şəbəkəsinin də balans mənsubiyyətinə aid olan elektrik verilişi xətlərində (EVX), yarımstansiyalarda və transformator məntəqələrində son aylar ərzində bir sıra sistem əhəmiyyətli təmir-bərpa işləri yerinə yetirilmişdir. Ümumiyyətlə, növbəti mövsümə hazırlıqla əlaqədar olaraq tədbirlər planı hazırlanıb həyata keçirilir. Tədbirlər planına uyğun olaraq hava xətlərinin (HX) dayanıqlığının daha da möhkəmləndirilməsi məqsədilə müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır.
Müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə deyilir və o da qeyd edilir ki, şəbəkənin texniki-iqtisadi göstəricilərini yaxşılaşdırmaq yolunda mühüm addımlar atılıb. Bunu iyun-iyul aylarının statistik göstəriciləri də təsdiq edir. Belə ki, son iki ayda müxtəlif gücə malik 10 ədəd transformator, 2,9 kilometrə yaxın 10 və 0,4 kV-lik elektrik verilişi xətlərində təmir işləri görülüb.
Bununla yanaşı 553 kiloqram transformator yağı, 34 kiloqram naqil, 1 ədəd dəmir-beton dayaq, 350 metr SİP kabeli də işlədilib. Qüsurlu olan 46 ədəd birfazlı sayğac dəyişdirilib, yeni ünvanlara isə 56 ədəd birfazlı sayğac quraşdırılıb.
Yeri gəlmişkən, mövcud iqlim şəraiti ilə bağlı yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Yarımstansiyaların ərazisi quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmiş və yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmişdir.

THE EQUIPMENTS ARE IN THE CENTER OF THE ATTENTION
Service area in order to create a more stable power supply, "Gabala Regional Electric Network" (REN), which belongs to a coordinated network "Aghdash Electric Network"  (EN), substations and transformer substations in recent months, a number of significant repair and restoration studies have been conducted. In general, the action plan is carried out in preparation for next season. Under this plan, overhead power lines (TL), to strengthen the stability of different types of repair work carried out.
According to the information given to Energy Supply Department of Azerenergy” JSC, and it should be noted that the network has taken significant steps to improve the technical and economic indicators. He also confirmed by statistical data for June and July. Thus, 10 transformers of various capacities in the past two months, and from 0.4 to 2.9 km of 10 kV transmission lines were repaired.
In addition, transformer oil, 553 pounds, 34 pounds of cable, 1 x reinforced concrete poles, 350 feet of cable used with SIP. Defective meters were changed in 46-phase, single-phase meter 56, while the new addresses.
According to the source, and commissioning specified in the approved plan are available for the successful implementation of other measures being taken to restore now.
By the way, the climatic conditions in the focus of attention with regard to fire safety. Could cause a fire in the dry grass, and the area was cleared of fat and grease capacity of gravel in the bottom of the equipment was replaced with new, clean gravel.
Finally, he noted that in the next season to complete the energy suppliers are trying to perform their duties.