SƏNGƏÇAL ES: İSTİSMAR DİSPETÇER QRAFİKİNƏ UYĞUN APARILIR
Generasiya gücləri arasında məxsusi yeri olan Səngəçal Elektrik Stansiyası da dispetçer qrafikinə uyğun şəkildə istismar edilir. Elektrik stansiyasında porşen tipli mühərriklərdən ibarət olan aqreqatlara nəzərdə tutulmuş bütün texniki xidmətlər vaxtında göstərilmiş və bunun nəticəsində texniki iqitisadi göstəricilər yüksək olmuşdur.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin İstehsalı İdarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən stansiyada cari ilin iyul ayında 57.4 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin ötən 7 ayı ərzində burada 468,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, stansiyada bütün işləri günün tələbləri səviyyəsində qurulub. İstismar edilən aqreqatların işləmə rejiminə uyğun olaraq, hər maşının 500 saatlıq iş müddəti başa çatdıqdan sonra onlara texniki baxış keçirilir. Bu zaman istismar dövründə meydana çıxan qüsurlu hallar operativ şəkildə aradan qaldırılır və bir daha təkrar baxışdan sonra yenidən istismara buraxılır.
Yeri gəlmişkən, cari ilin son üç ayı ərzində burada fəaliyyətdə olan aqreqatlardan ikisində əsaslı təmir işləri başa çatdırılmışdır. Dörd aqreqatda isə əsaslı təmir işləri davam etdirilir. Təmir işləri müəssisədə təşkil olunmuş təmir briqadası tərəfindən həyata keçirilir. Yaranmış nasazlıqlar yerli mütəxəssislər tərəfindən operativ şəkildə aradan qaldırılır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, sözügedən dövrdə köməkçi avadanlıqlarda da cari təmir işləri aparılmışdır.
Eyni zamanda, mövcud iqlim şəraiti ilə bağlı yanğın təhlükəsizliyi məsələsi də daim diqqət mərkəzində saxlanılır. Qrafikə uyğun olaraq yanğın texniki-təhlükəsizlik və əks qəza məşqləri də keçirilmişdir.

SANGACHAL PP: THE EXPLOITATION IS IMPLEMENTED UNDER THE DISPATCH GRAPHIC
Sangachal Power Plant”, which belongs to the generation capacity in operation under the dispatch schedule. Units of power piston type engines of all technical services provided by technical and economic indicators over time, and the result was high.
According to the information given to Energy Supply Department of Azerenergy” JSC, the station in July of this year, 57.4 million kWh of electricity produced.
It should be noted that during the last 7 months of this year and 468.4 million kWh of electricity produced. Equipment to improve the efficiency of power transmission and distribution, sustainable and stable functioning of targeted measures to increase electricity production has been achieved in other technical indicators.
The source also said that all of a high standard. The units operate in accordance with the mode of operation, 500 hours of operation, after the rotation. In this case, the defective conditions arising during operation immediately removed and then re-enter the view there is still time.
By the way, during the last three months of this year, two of the units have been completed renovated. Of the four unit. Repair measures by a team of plant maintenance. The current problems are eliminated by local experts.
It should be noted that the repairs were carried out on the accessories.
At the same time, the climatic conditions in the center of attention with regard to fire safety. Accordingly, the fire was technical measures, labor and technology.