Naftalan Elektrik Şəbəkəsinin (EŞ) kollektivi payız-qış mövsümünə hazırlıq üzrə tədbirlər planının icrasına hələ yaz aylarından başlayıb. Ötən müddət ərzində görülmüş işlər istehlakçıların elektrik enerjisi ilə daha da dayanıqlı təchizatını təmin etməyə imkan yaradır. Texniki-iqtisadi göstəricilərin səviyyəsinin yüksəldilməsinə, o cümlədən elektrik enerjisinin dayanıqlı ötürülməsini təmin etmək üçün nəzərdə tutulan texniki tədbirlər hazırda da davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügüdən şəbəkə üzrə mövsümə hazırlıq tədbirləri çərçivəsində xeyli iş görülüb. Zərurət yaranan ərazilərdə transformatorlar dəyişdirilib. O cümlədən, transformator məntəqələrində də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə elektrik verilişi xətlərində naqillərin təzələnməsi və təmiri də görülən işlər sırasındadır.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, Naftalan EŞ-in xidməti ərazisində cari ilin iyul ayında ümumilikdə 1,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Hesabat ayında ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə 193 min kilovatsaata yaxın artmış, ümumi ödəniş isə 2013-cü ilin eyni dövründəki ödənişdən mütləq 22,3 faiz çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda istehlak 294 min kilovatsaata yaxın olmuşdur ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə təxminən eynidir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 7 ayı ərzində burada ümumilikdə 8,8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 1,4 milyon kilovatsaata, ümumi ödəniş isə mütləq 16 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda istehlak 2,1 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 142 min kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 6 faizə yaxın artmışdır.
Sonda onu da qeyd edək ki, digər şəbəkələrdə olduğu kimi, burada da elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə halları mövcuddur. Lakin belə halların aradan qaldırılması üçün reydlər aparılır və tədbirlər görülür.

“Naftalan Electric Network” (EN) in the implementation of an action plan to prepare for the autumn-winter season begins in the summer. During this period, the work done in a more stable supply of electricity to consumers in the United States. Improving the technical and economic indices, including the services of electric power transmission and technical measures aimed at ensuring that continues today.
According to the information given to Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC, a lot of work was done in preparation of the network. Transformers have been changed where necessary. In particular, the transformer substations were conducted under various conditions.
It should be noted that the conductors of power lines is one of the renovation and repair work done.
The source also said that, given the naphthalene in July of the total this year to 1.4 million kWh of electricity used. In the report, the total consumption, compared with the same period last year increased by 193 kWh, the payment for the same period of 2013, 22.3 percent more than the payment. In particular, the constant private consumer group was 294 kW, or about the same compared to the same period last year.
It should be noted that within 7 months of the year, there was used a total of 8.8 million kWh of electricity. As a result, consumption by 1.4 million kWh, compared to the same period last year, the payment increased by 16 percent. In particular, the constant private consumer group was more than 2.1 million, is the consumption of 142,000 more than last year. Payment must be compared with the same period last year increased by 6 percent.
Finally, it should be noted that, as in other networks, there are cases where the illegal use of electric power. However, in such cases, and steps are being taken to rectify the damage caused.