SUMQAYIT EŞ: REYDLƏR KEÇİRİLB
İstehlakçılar arasında aparılan təbliğat işləri, elektrik enerjisindən istifadə qaydalarının pozulmasına qarşı aparılan yoxlama reydləri və israfçılıqla istifadənin aradan qaldırılması sayəsində ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupunda istehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişində dinamik artım qeydə alınmışdır.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, Sumqayit Elektrik Şəbəkəsinin (EŞ) xidməti ərazisində cari ildə keçirilmiş reydlər zamanı elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə edən istehlakçılar aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmiş və qayda pozuntlarına görə qanunverciliyə uyğun digər tədbirlər görülmüşdür.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin iyul ayında sözügedən müəssisənin xidmət ərazisində 73.3  milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 1,4 milyon kilovatsaata yaxın azdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 14,5 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə istehlak 2,4 milyon kilovatsaata yaxın artmışdır.
Onu da qeyd  edək ki, cari ilin 7 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin eyni dövründəki istehlakla müqayisədə 22,4 milyon kilovatsaatdan çox azalaraq 535,8 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə 139.6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən 23 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən  ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq artmışdır.
Mənbədən ötən ilin son üç ayı ərzində həyata keçirilmiş təmir işləri ilə bağlı əldə etdiyimiz məlumatda o da bildirilir ki, sözügedən dövrdə balans mənsubiyyətinə aid olan 6-10 KV-lik xətlərin müəyyən hissəsi kabel xəttinə keçilmiş və naqillər yenilənmişdir. Eyni zamanda 0,4 KV-lik şəbəkədə yenidənqurma işləri zamanı SİP kabel xətti çəkilmiş və dayaq dəyişdirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı TM-lərdə də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.

SUMGAIT EN: THE SPOT – CHECKS WERE IMPLEMENTED
Consumer awareness of the electricity consumed in the raids, the monitoring of violations and eliminate wasteful use of consumers compared to the same period last year (the population) in the payment of the cost of the electricity consumed by a dynamic group of consumers has increased.
According to the information given to Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC, Sumgait Electric Network (ES) in the current illegal use of electricity during the raids, which were made, respectively, and the rule of consumers has been established, pozuntlarına Other measures have been taken in accordance with the legislation.
The source also said that the area office of the company in July this year, was used 73,3 million  kWh of electricity consumption of the previous year, a decrease of 1.4 million kWh. In particular, the consumption of 14,5 million  kWh private consumer group. Consumption compared to the same period last year increased by 2,4 million kWh.
It should be noted that the first 7 months of the current consumption of 22,4 million kWh, compared to the same period last year, the decrease in consumption was 535,8 million kWh. In particular, it was used by the permanent population of 139.6 million kilowatt-hours of electricity, compared to the same period last year more than 23 million kWh. Payment has been increased compared to the same period last year.
During the last three months of last year, the source of information about the repair work that we have received belonging to the period of 6-10 kV cable lines and wires replaced to avoid. At the same time, the reconstruction of 0.4 kV and stands during the SIP have been changed. Along with all the different types of repair work carried out on the TP.