Paylayıcı elektrik şəbəkəsi sisteminin dayanıqlığının daha da möhkəmləndirilməsi və istehlakçıların keyfiyyətli şəkildə elektrik enerjisi ilə təchiz edilməsi istiqamətində ayrı-ayrı şəbəkələrdə geniş tərkibli tədbirlər planı hazırlanıb həyata keçirilmiş və bu işlər durmadan davam etdirilir. Bu da öz növbəsində enerji daşıyıcılarının texniki vəziyyətinin daha da keyfiyyətli və dayanıqlı olmasına gətirib çıxarır. Həmişə olduğu kimi cari ildə də Tərtər EŞ-in xidməti ərazilərində yenidənqurma, təmir-bərpa işləri də vaxtlı-vaxtında həyata keçirilir və aparılan məqsədyönlü tədbirlər də artıq öz bəhrəsini verməkdədir. Bərpa işləri ilə yanaşı istehlak olunan elektrik enerjisinin haqqının tam şəkildə ödənilməsi də daim diqqət mərkəzindədir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, Tərtər EŞ-in xidməti ərazisində cari ilin iyul ayında ümumilikdə 11,9 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Hesabat ayında ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə 613 min kilovatsaat artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə 239 min kilovatsaata yaxın artaraq 2,2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur.
Qeyd edək ki, cari ilin 7 ayı ərzində isə burada ümumilikdə 66,1 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 749 min kilovatsaat artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 15.3 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 222 min kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 2 faizə yaxın artmışıdr.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsibiyyətinə aid olan 6-10-0,4 KV-lik xətlərin müəyyən hissəsində yenidənqurma və müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, yenidənqurma işləri TM-lərdən də yan keçməmişdir. Belə ki, sözügedən dövrdə bir neçə transformator da təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Yeri gəlmişkən, bu işlərlə paralel olaraq elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarının qarşısının alınması istiqamətində də reydlər keçirilmişdir.

RECONSTRUCTION MEASURES ARE OPERATED
Strengthening the stability of the electric grid complex distribution and supply of electricity to consumers in a variety of networks and implemented a plan of action and hard work that is going on. Status of energy resources, in turn, leads to higher quality and durable. As usual, this year, the Tatar EN reconstruction, repair and restoration work carried out purposeful measures in a timely manner is already bearing fruit. Along with the restoration of full payment of the electricity consumed in the spotlight.
According to the information given to Energy Supply Department of the Joint Stock Company, in July this year Tatar EN 11,9 million kWh electric power was used as a whole. In the report, the total consumption of 613 kWh, compared to the same period last year. In particular, the consumption of the population, compared to the same period last year, an increase of 239 kWh to 2.2 million kWh.
It should be noted that this year has been used 7 months to 66.1 million kWh of electricity. As a result, compared to the same period last year increased consumption of 749 kWh. In particular, the consumption of the population was 15.3 million kWh, or 222,000 more than the consumption during the same period last year. Payment must be compared with the same period last year increased 2 %.
The source also said that during the last three months of this year, to balance the lines belonging kV 6-10-0,4 renovation and repair work was carried out for different purposes.
Please note that the reconstruction of the affected vehicle. Thus, the transformer is repaired and put into operation a few years.
By the way, in parallel with these efforts to prevent the illegal use of electricity has also been observed.