XAÇMAZ ES: TEXNİKİ QULLUQ İŞLƏRİ HƏYATA KEÇİRİLMİŞDİR
Ən müasir texnologiyaların tətbiq edildiyi generasiya mənbələrindən biri olan Xaçmaz elektrik stansiyası respublikanın şimal bölgəsinin elektrik enerjisi təchizatının yaxşılaşdırılmasında böyük rolu olmuşdur. Stansiyanın işə qoşulması bölgənin elektrik enerjisi təchizatının kəmiyyət və keyfiyyətcə yaxşılaşmasında, eyni zamanda sistemin dayanıqlığının artırılmasında da əhəmiyyətli rol oynayır. Stansiyada texniki istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi, avadanlıqların təhlükəsiz və qənaətli işləməsini təmin etmək məqsədi ilə nəzərdə tutulmuş tədbirlər müntəzəm olaraq yerinə yetirilir, o cümlədən vaxtlı-vaxtında texniki baxışlar keçirilir və zəruri operativ tədbirlər görülür. Məhz onun nəticəsidir ki, stansiyada aqreqatların hamısı saz vəziyyətdədir. Hal-hazırda aqreqatlar dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin İstehsalı İdarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,  sözügedən stansiyada cari ilin iyul ayında 22,7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Cari ilin ötən 7 ayı ərzində isə burada 159,6 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində ötən illərdə olduğu kimi cari ilin 7 ayı ərzində də elektrik enerji istehsalı üzrə digər texniki göstəricilər üzrə müsbət nailiyyətlər əldə edilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, son üç ay ərzində stansiyada mühərrik-generatorlarda təlimata uyğun növbəti istismar həddinə uyğun texniki qulluq işləri həyata keçirilmiş, o cümlədən onların köməkçi avadanlıqlarında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri də aparılmışdır. Eyni zamanda stansiyada bütün elektrik mühərriklərinin izolyasiya müqavimətləri mütəmadi ölçülür və eyni zamanda yüksək gərginlikli avadanlıqlarda təlimata uyğun sınaq işləri aparılmışdır.
Eyni zamanda, əməliyyat heyətinin işinə nəzarəti gücləndirmək, onların bilik səviyyəsini artırmaq məqsədilə bütün növ təlimatlar, o cümlədən bilik yoxlamaları aparılmış və əks qəza məşqləri keçirilmişdir.
Yeri gəlmişkən, digər enerji obyektlərində olduğu kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzindədir. Belə ki, sexlər, inzibati bina və yardımçı binalarda yanğınsöndürmə avadanlıqları təftiş edilmiş, ərazi yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir.

KHACHMAZ EN: TECHNICAL SERVICE IS IMPLEMENTED
One of the most advanced technologies in the local branches, power supply station supplying electricity to the northern region of the country plays an important role. Power to improve the volume and quality of electricity supply in the region, but also plays an important role in increasing the stability of the system. Improving service power, safe and efficient operation of the equipment in order to ensure that the measures provided for are carried out on a regular basis, as well as technical reviews in a timely manner, and operational measures. As a result, all units at the station in good condition. Currently, units operate in accordance with the dispatch schedule.
According to the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, the station in July of this year, 22,7 million kWh of electricity produced.
Over the past 7 months of this year, 159.6 million kilowatt-hours of electricity were produced here.
It should be noted that the work of improving the efficiency of power transmission and distribution of sustainable, stable performance, to improve the quality of the results of the last 7 months of the current year, as well as other technical indicators for the production of electrical energy in has been achieved.
According to the source, during the last three months, in accordance with the engine generator to maintenance work on the power plant was carried out in accordance with the operational limit, as well as auxiliary equipment of different types of repair work carried out. At the same time, the isolation of the electric power high-voltage equipment is regularly measured and guide experimental work was carried out at the same time.
At the same time, strengthen the supervision of the work of the work, all kinds of guides to enhance their knowledge, including knowledge of the accident and was taken to the control group.
By the way, fire safety, as well as other objects in the spotlight. Thus, workshops, office buildings and auxiliary buildings, fire-fighting equipment has been tested, cleaned, which could cause a fire in the area.