“Mingəçevir Elektrik Şəbəkəsi”ndə eneri təsərrüfatının fəaliyyətini sağlamlaşdırmaq, istehlakçıların elektrik enerjisi ilə daha keyfiyyətli və dayanıqlı təchizatını təmin etmək məqsədilə mühüm işlər həyata keçirilib. Bu baxımdan, aparılan məqsədyönlü işlər öz bəhrəsini verir. Daha doğrusu sözügedən müəssisənin texniki iqtisadi göstəriciləri cari ildə də yüksəkdir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, digər EŞ-lərdə olduğu kimi burada da istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının daha da yaxşılaşdırılması ilə bağlı ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər görülür. Əsas məqsəd, hər il olduğu kimi, bu il də qış aylarında əhalini keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin etməkdir. Bu məqsədlə rayonun enerji təsürrüfatında mühüm təmir-bərpa işləri aparılıb. O cümlədən, cari ilin son ayları ərzində 10 kV-lik və 6 kV-lk hava xətlərinində həyata keçirilmiş müxtəlıif təyinatlı təmir işləri zamanı həmin bu xətlərin müəyyən hissəsi əsaslı və cari təmir olunmuşdur. Qeyd edək ki, təmir işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 0,4 kV-lik xətlərdən və transformator məntəqələrindən də yan keçməmişdir.
Mənbədən daxil olan digər bir məlumata görə, cari ildə müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı bəzi istehlakçıların sayğac uçot komplektini pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin də müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin iyul ayında “Mingəçevir” EŞ-in xidmət ərazisində 11,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 721 min kilovatsaata yaxın, ödəniş isə mütləq 6 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 353 min kilovatsaata yaxın artaraq 4 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 6 faizdan çox artmışdır.
Cari ilin 7 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak 83,6 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 3,3 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 3 faizə yaxın artmışdır. Daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə 2,6 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 29,9 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 8 faizə yaxın olmuşdur.

"Mingechevir Electrical Network" energy economy, consumers are more quality and sustainable power supply to ensure the work is carried out. In this regard, efforts are bearing fruit. More precisely, the technical and economic indicators higher in the current year.
According to the information given to the Press – release of "Azerenergy" JSC, as well as other operating systems on the power supply is consistent and appropriate measures for improvement. The main objective, as is the case every year, this year, in the winter months to provide the population with electricity. To do this, the repair and restoration work was carried out in the energy economy region. In particular, during the last months of the year and 6 kV to 10 kV air lines first different repair work carried out within the overhaul and repair of these lines have been identified. Please note that renovations are belonging to the lines and 0.4 kV transformer stations touched.
According to the source, during a raid on the territory of the current in some of the violations of the rule of consumers. Discovered violations of the rules were released acted electricity was restored. Actions carried out in a certain part of this sum was repaid and related activities are conducted in accordance with the payment of the remaining amount.
The source also said that in July of this year, "Mingechevir" EN 11,4 million kWh electric power was used in the service. Compared to the same period in 2013, 721 kW consumption, payment shall be increased by more than 6 percent. In particular, private consumption consumed a group of 353 kWh, compared to the same period last year, an increase of 4 million kWh. Payment must be compared with the same period last year increased by more than 6 percent.
Within 7 months of this year, 83,6 million kWh consumption, the consumption of the previous year, more than 3.3 million kWh. Payment must be compared with the corresponding period last year increased by 3 per cent. Consumption of the population, compared with 2.6 million in the same period last year, an increase of more than 29.9 million kWh. The absolute increase was 8 percent.