Müstəqillik dövründə Ulu Öndərin rəhbərliyi altında respublikada istismara verilən elektrik stansiyalarından biri, Abşeron yarımadasında generasiya güclərindən ən önəmlisi olan “Şimal” elektrik stansiyasında (ES) əsas və köməkçi avadanlıqların dayanıqlı və qənaətli işləməsi üçün müvafiq tədbirlər planı hazırlanmış və həyata keçirilmişdir. Nəticədə ötən illərdə olduğu kimi, cari ilin ötən 7 ayı üzrə də texniki iqtisadi göstəricilər yüksək olmuşdur. Stansiya dispetçer qrafikinə uyğun normal iş rejimində fəaliyyət göstərir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin İstehsalı İdarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən stansiyada cari ilin iyul ayında 168,8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Cari ilin ötən 7 ayı ərzində isə bu rəqəm 1 milyard 288,6 milyon kilovatsaat təşkil etmişdir.
Onu da qeyd edək ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək nəticələr əldə edilmişdir. Mənbə bunu uğurla həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlərin məntiqi nəticəsi kimi qiymətləndirərək onu da bildirdi ki, mövsümə hazırlıq üzrə nəzərdə tutulmuş işlər və digər təşkilatı tədbirlər qrafik üzrə davam etdirilir.
Digər müəssisələr kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daim diqqət mərkəzindədir. Belə ki, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün müvafiq nasoslara baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmışdır. Eyni zamanda yanğın xəbərverici sistemləri əsaslı təftiş edilərək saz vəziyyətə gətirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı işçilərə əks-qəza təlimləri də keçirilir. Sonda onu da qeyd edək ki, əməlyyat heyətinin işinə nəzarəti gücləndirmək, onların bilik səviyyəsinin artırmaq məqsədilə bütün növ təlimatlar keçirilmiş, bilik yoxlamaları aparılmışdır.
Xatırladaq ki, "Şimal" ES-in İnkişaf proqramı Azərbaycan Respublikasının rəhbərliyi tərəfindən bu gün də müvəffəqiyyətlə davam etdirilir. Yaponiyanın "Toyo Engineering" şirkəti ilə bağlanmış müqavilə əsasında artıq müəssisədə sayca ikinci 409 MVt-lik enerji blokunun tikintisinə rəvac verilib. Hazırda 409 MVt-lik enerji blokunun tikintisi qrafikə uyğun davam etdirilir.

Period of independence under the leadership of the great leader of the commissioning of power plants is one of the most important forces in the generation of the Absheron Peninsula, the power plant "Shimal" (ES) of the main and auxiliary equipment for the safe and efficient operation of the action plan was developed and implemented. As a result, as in previous years, the technical and economic performance in the last 7 months of this year was higher. The station is operated in accordance with the dispatch schedule.
According to the information given to the Press – release of "Azerenergy" JSC, the station in July was 168,8 million kWh of electricity. Within 7 months of this year the figure was 288.6 million kWh 1 milliard.
It should be noted that the work of improving the efficiency of power transmission and distribution of sustainable, stable operation of targeted measures to increase electricity production has been achieved in other technical indicators. Source as a result of targeted measures for evaluation and training offered by the organization's activities and other events going on schedule.
Other organizations, such as the issue of fire safety in the spotlight. Thus, in order to ensure the safety of the fire pumps have been checked, opening eliminated. At the same time the situation was brought to the fire alarm systems were examined. All of these exercises are carried out through the fault of the workers. Finally, it should be noted that the work activities to strengthen supervision, improve their knowledge in all kinds of guides, knowledge of inspections carried out.
"Shimal" under the leadership of ES-development program continued successfully. Not the Japanese company "Toyo Engineering" is not in accord with the construction of the second unit 409 MW permitted. Currently, the construction unit of 409 MW continues on schedule.