“SUMQAYIT YGEŞ”: YENİDƏNQURMA İŞLƏRİ APARILIR
Bütün elektrik energetika müəssisələrində olduğu kimi, “Sumqayıt yüksəkgərginlikli elektrik şəbəkəsi”nin (YGEŞ) əmək kollektivi də istehlakçıları dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin etmək üçün səylə çalışır. Gündən-günə inkişaf edən iqtisadiyyatımızın elektrik enerjisinə olan tələbatının artdığı bir vaxtda sistem əhəmiyyətli yarımstansiyaların, yüksəkgərginlikli elektrik verilişi xətlərinin daim saz vəziyyətdə olması vacibdir. Ötən illərdə olduğu kimi, cari ildə də görülmüş işlərimiz təqdirəlayiqdir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən YGEŞ-in xidməti ərazisində cari ilin son üç ayı ərzində Azərbaycan və Rusiya enerjisistemlərinin paralel rejimdə işləməsində əhəmiyyətli rola malik olan "Yaşma" yarımstansiyasında texniki yeniləşmə işləri görülüb. O cümlədən, gücü 240 MVA olan 2 saylı avtotransformator, 330 və 220 kV-lik 3 ədəd eleqaz açarı, “Yaşma” və “Xaçmaz” HX-lərin avadanlıqları və digər bir neçə elektrik avadanlıqları təmir edilmişdir. Ümumilikdə, obyektdə müasir texnologiyaların tələblərinə cavab verən avadanlıqların quraşdırılması sistemdə enerjinin ötürülməsinin dayanıqlığının daha da artmasına müsbət təsirini göstərib.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 220 kV-lik “Sənaye Qovşağı”, 110 kV-lik “Sumqayıt-3” yarımstansiyalarında da yenidənqurma və müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
“Respublikanın sosial-iqtisadi həyatının bütün sahələrində olduğu kimi, şəbəkənin balansındakı əsas yarımstansiyalarda olan transformatorların bəziləri daha güclüləri, köhnə tipli yağ açarları müasir, zamanın tələblərinə cavab verən eleqaz, vakuum açarlarla əvəz edilib, mövsümi tədbirlər planına, illik plan-qrafikə əsasən bütün işlər ardıcıllıqla, vaxtında və keyfiyyətlə yerinə yetirilib”, – deyən mənbə görülən işlərə nümunə olaraq “Sulfanol” yarımstansiyasında 1 saylı 80 MVA transformator və onun avadanlıqlarının təmiri, 2 saylı transformatorun dəyişdirildiyini qeyd etmişdir. Eyni zamanda 110 kV-lik “135 saylı” yarımstansiyada 1 və 2 saylı 2x40 MVA transformator, I və II “Sumqayıt” HX-nin yağ açarlarının və digər avadanlıqların təmiri də görülən işlərin siyahısındadır. Onu da qeyd edək ki, analoji təmir işləri 110 kV-lik “Sitalçay”, “SAZ-1”, “SAZ-2”, “Ceyranbatan” və digər yrımstansiyalarında da həyata keçirilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 110 kV-lik “Goradil”, “Şamaxı”, “Xırdalan” yarımstansiyalarında da həyata keçirilmiş müxtəlig təyinatlı təmir işləri enerjinin ötürülməsi sistemini dayahıqlığını daha da möhkəmləndirmişdir.
Hava xətləri üzrə görülən işlərə gəldikdə isə mənbə onu da bildirdi ki, balans mənsubiyyətinə daxil olan EVX-nə vaxtında texniki baxış keçirilir, mövcud olan hər hansı nasazlıqlar yerindəcə aradan qaldırılır. Sözügedən dövrdə 500 kV-lik II “Abşeron”, 330 kV-lik I “Abşeron”, “Xaçmaz”, 220 kV-lik “Yaşma” və digər hava elektrik verilişi xətləri bu qəbildən olan enerji obyektləridir. Belə ki, adıçəkilən EVX-lərin dayanıqlığının daha da artırılması məqsədilə burada müxtəlif təyinatlı yenidənqurma və təmir-bərpa işləri işləri yerinə yetirilmişdir. Aparılmış təmir işləri zamanı naqillər yenilənmiş, şleflər təftiş edilmiş, izolyatorlar dəyişdirilmiş, sallaq naqillər çəkilmişdir.
Yeri gəlmişkən, iqlim şəraiti ilə bağlı Planlaşdırılmış Tədbirlərə uyğun olaraq müəssisədə təmir işləri ilə yanaşı yanğına qarşı tədbirlər də vaxtında və keyfiyyətlə yerinə yetirilib. Belə ki, bütün yağ tutumlu elektrik avadanlıqlarında yağın səviyyəsi yoxlanılmış, ərazi quru otlardan təmizlənmişdir. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, şəbəkədə istismarda olan ildırımdan mühafizə vasitələrinə baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmış və tam yararlı vəziyyətə gətirilmişdir.
Xatırladaq ki, təməli 1964-cü ildə qoyulmuş bu müəssisə Sumqayıt istiqaməti ilə paralel olaraq, ölkəmizin şımal bölgəsinə, Abşeron yarımadasının bir hissəsinə, eləcə də Şamaxı-Qobustan (Mərəzə) rayonlarına elektrik enerjisinin ötürülməsini həyata keçirir.

SUMGAIT HVEN: RECONSTRUCTION MEASURES ARE IMPLEMENTED
As in all electrical power, "Sumgait High Voltage Network" stable and reliable power supply to consumers of the personnel working hard to provide. Economic development of the system during the period of increased demand for electrical substations, high-voltage transmission lines, it is important to always be in good condition. As in previous years, this year is done commendable work.
According to the information given by Energy Supply Department of the Joint Stock Company to the Press – release of "Azerenergy" JSC, the company in the last three months of this year, and play an important role in parallel with the Russian energy system, "Jasper" technical repair work was done. In particular, the transformer capacity of 240 MVA, 2, 3, 330 and 220 kV circuit breaker "Jashma" and "Khachmaz" equipment and other electrical equipment was renovated a few. In general, the objects that meet the requirements of modern technologies in the energy transmission equipment, has a positive impact on increasing regularity.
Note that this time the 220 kV "Industrial Interchange", 110 kV "Sumgait-3" reconstruction of the substation and repairs were carried out for different purposes.
"As in all areas of social and economic life of the country, the main substation belonging to the network, some of the most powerful transformers, oil circuit breakers of old time, which meets the requirements of the scheme, the vacuum was replaced, plans seasonal events, all in accordance with the annual schedule the sequence of work has been done in a timely manner, "- said the source, for example, the work done" "80 MVA transformer substation and its equipment № 1, № 2 transformer changed. At the same time, 110 kV "№ 135" 2x40 MVA transformer substation 1 and 2, I and II "Sumgait" TL oil switches and other equipment in the list of repairs carried out. It should be noted that similar repairs 110 kV "Sitalchay", "SAZ-1", "SAZ-2", "Jeyranbatan" and other s/s were conducted.
It should be noted that the balance belonging to 110 kV "Goradil", "Shamaxi" types "beer" different repairs performed at substations stability improved power transmission system.
With regard to the source of the work on the line at the airport said that the lines belonging to the balance on time, inspection, defects are eliminated on the spot. 500 kV II "Absheron", 330 kV "Absheron", "Khachmaz" 220 kV "Jasper" and other similar objects in the OHL. Thus, in order to improve the stability of the reconstruction and repair of various types of restoration work was carried out TL. Wires during maintenance work carried out up to the moment were tested, modified insulators, wires hanging shot.
By the way, due to the climatic conditions in the activities planned along with the repair work on fire safety measures have been implemented in a timely manner. Thus, the capacity of all oil equipments, oil level check and clean the area of dry grass. It should be noted that the lightning protection devices to ensure that the defects were eliminated in full working order.
It must be the foundation of this institution was created in 1964 in parallel with the direction of Sumgait, Azerbaijan Şhimal area of the Absheron Peninsula, as well as Shamakhi- Gobustan (Maraza) of the transfer of power in the regions.