ZƏRURİ İŞLƏR REALLAŞDIRILIR
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, dünya şöhrətli müalicə nefti ilə tanınan Naftalan şəhərinin enerji təchizatçıları da şəbəkənin dayanıqlı istismarı üçün zəruri işlər görürlər. Belə ki, 10-0,4 kV-lik şəbəkə üzrə Naftalan şəhərində 630, 400 və 320 kVA-lıq altı transformator məntəqəsində əsaslı təmir işləri aparılıb. 400 kVA gücündə olan iki transformator məntəqəsində isə cari təmir işləri görülüb.
Qeyd edək ki, 110 kV-lik «Naftalan» yarımstansiyasından çıxan 10 kV-lik I “Xanqərvənd” və “Şəfibəyli” hava xətlərində təmir işləri aparılıb. Qaşaltı kəndi ərazisindəki transformator məntəqəsində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilib. Transformatorlardan yağ nümunələri götürülərək laboratoriyada yoxlanılıb, yağın səviyyəsi aşağı olan transformatorlara yağ əlavə olunub.
Yeri gəlmişkən, 10 kV-lik «Şəfibəyli» hava xəttində 2 dayaq dəmir-beton dayaqla əvəz edilib, 10 ədəd dayaq düzləndirilib, boş naqil çəkilib, izolyatorlar yenisi ilə əvəz olunub.
Qaşaltı-Qaraqoyunlu kəndi ərazisindəki 400 kVA-lıq transformator məntəqəsi yenilənib, bir ədəd SKTP-10 tipli transformator məntəqəsi quraşdırılıb.
Onu da qeyd edək ki, 10 kV-lik II «Sanatoriya» hava xəttində 6,6 kilometr uzunluğunda boşalmış naqil çəkilib, 20-ə yaxın dayaq düzəldilib. I «Xanqərvənd» hava xəttindəki 8 dayaqarası boş naqil çəkilib, xeyli sayda izolyator dəyişdirilib.
Mənbə onu da bildirdi ki, «Azenko» ASC tərəfindən şəhərdə 10 kV-lik elektrik verilişi xətti kabel xətti ilə əvəz olunub, II «Sanatoriya» və «Çinar» hava xətlərində iki dövrəli kabel çəkilib istismara verilib. Naftalan şəhərində 7 ədəd 10 kV-lik yeni qapalı paylayıcı qurğunun tikintisi başa çatıb və 2 ədəd paylayıcı qurğunun tikintisi isə davam etdirilib.
Sonda onu da qeyd edək ki, 110 kV-lik «Naftalan» yarımstansiyasını qidalandıran 110 kV-lik I və II «Naftalan» hava xətlərinin eleqaz açarları, 35 kV-lik «Naftalan» hava xəttinin yağ açarı, 16 MVA-lıq 1 və 2 nömrəli transformatorların 10 kV-lik giriş yağ açarları, 10 kV-lik I «Xanqərvənd» hava xəttinin, II «Sanatoriya» kabel xəttinin yağ açarları və «Şəfibəyli» hava xəttinin vakuum açarı təmir olunub.

NECESSARY MEASURES ARE REALIZED
According to the information given by Energy Supply Department of "Azerenergy" JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, the world-famous oil treatment is known for its network of sustainable development in small towns in the energy suppliers are required to work. So 10-0.4 kV network in naphthalene 630, 400 and 320 kVA transformer substations have been renovated six. Two transformer substations with capacity of 400 kVA, while the repair work was done.
Note that the 110 kV "Naphthalene" substation 10 kV I "Khangarvand" and "Shafibayli" lines were repaired. Gashalti transformer substation in the village was carried out under different conditions. Transformer oil samples were tested in the laboratory, with a low oil level in the transformer oil was added.
By the way, 10 kV "Shafibayli" TL stands 2 was replaced with reinforced concrete poles, stands 10 mended, was loose wire, insulators have been replaced by new ones.
Qaraqoyunlu Gashalti 400 kVA transformer substation in the village updated transformers advanced 10-type set to one.
It should be noted that the 10 kV II "Health" TL was 6.6 kilometers flat cable, approximately 20 stands were made. I overhead line "Khangarvend" between stand empty wire 8 shot, replaced a lot of insulators.
The source also said that, "Azenko" in town on his cable line 10 kV transmission line was replaced by a second "Health" and "plane" double overhead lines, cable has been installed and put into operation. Naphthalene 10 kV, 7 completed the construction of a new distribution facility under construction and 2 were installation distribution.
Finally, it should be noted that the 110 kV "Naphthalene" kV substation feeding 110 I and II "Naphthalene" air lines, circuit breakers, 35 kV "Naphthalene" Air Line oil circuit breakers, 16 MW 1 and 2 Introduction of oil circuit breakers transformers 10 kV, 10 kV I "Khangarvend" air Line, II "Health" of cable lines and oil circuit breakers "Shafibeyli" air line vacuum breaker was repaired.