YARIMSTANSİYANIN GÜCÜ ARTIRILIB
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən REŞ-in tərkibinə daxil olan bütün şəbəkələrdə istismar səviyyəsinin daha da yüksəldilməsi üçün təxirəsalınmaz tədbirlərin həyata keçirilmiş və hazırda bu istiqamətdə işlər davam etdirilir. Belə ki, cari ilin son üç ayı ərzində 110 KV-lik Siyəzən-Broyler yarımstansiyasında güc artımı ilə əlaqədar 2 saylı 10 MVA transformator quraşdırılmışdır. Eyni zamanda 110 kV-lik şin sistemində yağ açarı yeni tipli eleqaz açar ilə əvəz edilmiş və cərəyan transformatorları quraşdırılmışdır. 1 saylı 10 MVA transformator və onun avadanlıqları isə təmir olunmuşdur. Yeri gəlmişkən, sözügedən dövrdə 110 kV-lik I və II bölmənin boşaldıcıları yeni tipli gərginlik məhdudlaşdırıcıları ilə, 10 kV-lik “RTS”, “Buruq” və “Əhmədoba” hava xətlərinin (HX) yağ açarları yeni tipli vakuum açarlarla əvəz edilmiş, 1 və 2 saylı 25 MVA transformatorların avadanlıqlarında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 110 kilovoltluq “Xudat”, “Quba”, “Qusar”, “Şabran”, “Siyəzən”, 35 kV-lik “Qusar”, “Cağar” və digər yarımstansiyalarda da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilərək onların dayanıqlığı daha da möhkəmləndirilmişdir. Əlavə olaraq bütün yarımstansiyaların güc transformatorlarında ölçü-sınaq işləri aparılmışdır.
Mənbə onu da bildirdi ki, sözügedən dövrdə yenidən qurma və təmir işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 330 kV-lik “Dərbənd”, 110 kV-lik I, II, IV, VI və VII “Xaçmaz”, I-II “Quba”, I “Qusar” və digər bir neçə xəttdə də görülmüşdür.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, şəbəkənin balansında olan 110 və 35 kV-lik hissə üzrə də bir sıra layihələrin həyata keçirilməsi planlaşdırılır. Belə ki, məlum olduğu kimi, isti yay günlərində bu bölgəyə güclü turist axını müşahidə olunur. Bu da bölgədə iri enerjitutumlu obyektlərin qurulması zərurətini ortaya qoyur. Onların normal elektrik enerjisi ilə təchiz edilməsi üçün 110 kV-lik “Qusar” yarımstansiyasının genişləndirilməsi və yenidənqurulması üçün hazırlıq işlərinə başlanılmışdır. Hazırda 35 kV-lik “Qusar” yarımstansiyasını qidalandırmaq üçün yeni iki dövrəli hava elektrik verilişi xəttinin tikintisi aparılır.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, iqlim şəraiti ilə bağlı Planlaşdırılmış Tədbirlərə uyğun olaraq müəssisədə təmir işləri ilə yanaşı yanğına qarşı tədbirlər də vaxtında və keyfiyyətlə yerinə yetirilib. Belə ki, bütün yağ tutumlu elektrik avadanlıqlarında yağın səviyyəsi yoxlanılmış, ərazi quru otlardan təmizlənmişdir. Eyni zamanda yarımstansiyalarda olan ilkin yanğınsöndürmə balonları təftiş olunmuş, nasazlıqlar aradan qaldırılmışdır.

POWER OF THE S/S IS INCREASED
The northern region of the country to provide the necessary level of demand for electricity, "Khachmaz Regional Electric Grid" (REN) is a special place and role of the electric network.
According to the information given to the Press – release of Azerenergy JSC, which was part of the REN of all networks to further improve the operations carried out on urgent measures in this direction is currently underway. Thus, during the last three months of the year, accompanied by a 10 kV Siyazan MVA power transformer 110, to increase the number 2 at the same time, the bus 110 kV oil circuit breakers and current transformers have been replaced by a new type of circuit is provided with a key. Number 1 of 10 MVA and the equipment has been restored. By the way, the first and second section of the voltage 110 kV arresters gaps with the new 10 kV "RTS", "Curly" and "Ahmedoba" TL (TL) has been replaced with a new type of oil circuit breakers, 1 and 2 in 25 MVA, equipment repairs were carried out for various purposes.
It should be noted that the above-mentioned period, 110 kV "Khudat", "Gusar", "Guba", "Shabran", "Siyezen" 35 kV "Gusar", "Jaghar", and other substation different types of repair work carried out were also strengthened stability. In addition to all the substations, power transformers, measuring and test work was carried out.
The source also said that the period of reconstruction and repair works, belonging to 330 kW "Derbend" 110 kV I, II, IV, VI, and VII "Khachmaz" I-II "Guba" I "Gusar" and some others were on the same line.
It should be noted that a balance of $ 110 and 35 kV, the number of shares that will be implemented. Thus, as we know, there is an influx of tourists to the region during the hot summer. It also demonstrates the necessity of establishing in the region of large energy facilities. Their normal supply of electricity in 110 kV "Hussar" with the expansion and reconstruction of the preparatory work. At 35 kV "Hussar" new double circuit overhead transmission feed substation under construction.
According to the source, it should be noted that the climatic conditions in the activities planned along with the repair work on fire safety measures have been implemented in a timely manner. Thus, the capacity of all oil equipments, oil level check and clean the area of dry grass. At the same time, preliminary substation extinguishers have been checked, the defects are eliminated.
Finally, it should be noted that the company strictly follows the rules of occupational health and safety. Different climate and topography of the area of service for staff, there are some risks. With this in mind, prior to any transaction training of technical personnel and workers are provided with adequate protection.