İstehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, gələcəkdə yarana biləcək problemlərin qarşısının alınması məqsədilə transformator məntəqələrində, elektrik verilişi xətlərində əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilir. Bu da öz növbəsində sayğac sxemlərinə müdaxilə hallarının qarşısının alınmasında əhəmiyyətli rol oynayır. Ümumiyyətlə, itkilərin azaldılması qarşıda duran ən mühüm vəzifələrdən biridir. Bu istiqamətdə müntəzəm olaraq müvafiq tədbirlər davam etdirilir. Lakin bütün bunlara baxmayaraq,  bir çox istehlakçılar enerji israfçılığına yol verir və istehlak etdikləri elektrik enerjisinin miqdarının gizlədilməsi məqsədilə sayğac sxeminə müdaxilələr edərək enerjidən qeyri-qanuni istifadə edirlər.  Belə hallar əməkdaşlarımız tərəfindən dərhal aşkar edilir və həmin istehlakçılara qarşı sərt tədbirlər görülür.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, Bağlar EŞ-in xidməti ərazisində cari ilin iyun ayında ümumilikdə 10.8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 955 min kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən mütləq 11 faizə yaxın çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 6,9 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 441 min kilovatsaata yaxın artmış, ödənişdə mütləq artım isə 7 faizə yaxın olmuşdur.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 6 ayı ərzində isə ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 4,3 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 79,4 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə ödəniş mütləq 12 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 51 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 3 milyon kilovatsaatdan çox artmış, ödənişdə mütləq artım isə 10 faizdən artıq olmuşdur.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, cari ildə, o cümlədən son üç ay ərzində də müəssisənin balans mənsibiyyətinə aid olan 6-10-0,4 kV-lik xətlərin müəyyən hissəsində yenidənqurma və təmir işləri həyata keçirilmişdir.

Providing quality and reliable power supply to consumers, in order to prevent problems that may arise in the future, transformer substations, transmission lines and repair is carried out. This, in turn, plays an important role in preventing interference from the counter circuit. In general, the loss reduction is one of the most important challenges facing us. Appropriate measures shall be implemented on a regular basis in this regard. However, they consume a lot of electricity to consumers and allow the amount of energy wastage meters scheme to hide illegal use of energy-saving interventions. Such cases are detected promptly by employees and decisive action taken against consumers.
According to the information given  to the Press – release of Azerenergy” JSC, in June this year bonds EN 10,8 million kWh of electricity used in the previous year, 955,000 more than consumption. Payment must be compared with the corresponding period last year, an increase of 11 percent. In particular, private consumption by 6.9 million kilowatt-hours of electricity used in the group. Compared to the same period last year increased by consumption of 441 kWh, while the absolute increase of 7 percent.
By the way, the total consumption within 6 months of this year compared with the same period last year, an increase of 79,4 million kWh to 4,3 million kWh. Payment must be compared with the corresponding period last year increased by 12 percent. In particular, the consumption of the population of 51 million kWh. Consumption compared to the same period last year increased by more than 3 million kWh, while the absolute increase was 10 percent.
The source also said that this year, including the last three months of balance belonging 6-10-0,4 kV, which is part of the reconstruction and repair work is carried out.