YENİDƏNQURMA VƏ TƏMİR İŞLƏRİ DİQQƏT MƏRKƏZİNDƏDİR
“Yardımlı Elektrik Şəbəkəsi”nin kollektivi ötən ildə olduğu kimi, cari ildə də əsas diqqəti yenidənqurma, təmir-bərpa işlərinə və avadanlıqlara texniki qulluğun yaxşılaşdırılmasına yönəldib. İstismar səviyyəsinin yüksəldilməsi və payız-qış mövsümünün uğurla başa vurulması üçün nəzərdə tutulmuş tədbirlər həyata keçirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayında şəbəkənin balans mənsubiyyətinə aid elektrik verilişi xətlərində və transformator məntəqələrində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Qeyd edək ki, elektrik şəbəkəsində itkilərin minimum həddə düşməsi texniki iqtisadi göstəricilərin səviyyəsinin yüksəldikməsi, qeyri-qanuni müdaxilələrin qarşısının alınması, dayanıqlığın daha da artırılması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bu məqsədlə sayğacların baxış üçün maneəsiz yerdə quraşdırılması istiqamətində də işlər aparılır.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin iyun ayında müəssisənin xidməti ərazisində 1,3 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 144 min kilovatsaatdan çox, ödəniş isə mütləq 32 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 99 min kilovatsaatdan çox artaraq 965 milyon kilovatsaat olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 30 faizdan çox artmışdır. Cari ilin 6 ayı ərzində isə müəssisə üzrə istehlak 9,3 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 1,1 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 19 faizdən çox artmışdır. Daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə 647 min kilovatsaat artaraq 6,9 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 18 faizə yaxın olmuşdur.

RECONSTRUCTION AND REPAIR MEASURES ARE IN THE CENTER OF THE ATTENTION
Reconstruction and repair measures and at the same time, technical service of the equipments are in the center of the attention by the collective of “Yardimli Electric Network” during current year as the last year. Operational level and the autumn-winter season will be completed successfully implemented measures to pump.
According to the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, the last three months of the current year in power lines and transformer stations belonging to a network of different types of repair work carried out. It should be noted that the decrease in the electrical network to minimize losses increasing technical and economic parameters, prevention of unlawful interference, it is important to increase stability. The purpose of work is carried out on the installation of meters on the ground without obstacles.
The source also said that the service area of the company in June this year, was used 1.3 million kWh of electricity. Consumption compared with the same period in 2013, 144 000 kWh, payment was about 32 percent. In particular, the consumption of private consumer group was more than 99 thousand compared to the same period last year, an increase of 965 million kWh. Payment must be compared with the same period last year increased by more than 30 percent. Within 6 months of the year to 9,3 million kWh consumption last year, consumption of more than 1,1 million kWh. Payment in comparison with the same period last year increased by 19 %. Private consumer group in comparison with the same period last year, an increase of 647 kWh to 6,9 million kWh. The absolute increase was 18 %.