Ən müasir texnologiyaların tətbiqi ilə tikilərək istifadəyə verilmiş, respublikamızın şimal bölgəsinin elektrik enerjisinə olan tələbatının daha dolğun şəkildə təmin olunmasında böyük rolu olan “Xaçmaz Elektrik Stansiyası”nın (ES) ardından "Şahdağ" ES-in tikilərək istismara verilməsi əvəzedilməz əhəmiyyət kəsb etmişdir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin İstehsalı İdarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən stansiyada aqreqatlara nəzərdə tutulmuş bütün texniki xidmətlər qrafikə uyğun olaraq göstərilmişdir. Məhz bunun nəticəsidir ki, ötən illərdə olduğu kimi, cari ilin 6 ayında da elektrik enerjisi istehsalında problem yaranmamışdır. Hazırda stansiya dispetçer qrafikinə uyğun fəaliyyət göstərir.
Mənbənin bildirdiyinə görə, stansiyada cari ilin iyun ayında 25,8 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal eidlmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin 6 ayı ərzində isə bu rəqəm 205,8 milyon kilovatsaata yaxın təşkil etmişdir.
Avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində ötən dövrlərdə olduğu kimi, cari ilin 6 ayı ərzində də elektrik stansiyasının digər texniki iqtisadi göstəriciləri qənaətbəxşdir.
“Mövsümə hazırlıq məqsədilə enerji bloklarında tədbirlər planına uyğun olaraq müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılır. Eyni zamanda digər elektrik avadanlıqlarında da profilaktik təmir işləri icra edilir”, – deyən mənbə cari ilın son üç ayı ərzində həyata keçirilmiş işlər barəsində də məlumat verdi.
Mənbənin bildirdiyinə görə, hesabat dövründə elektrik sexi üzrə 11 kV-lik şin sistemlərində, 2, 3 və 4 saylı güc transformatorları və avadanlıqlarında, I “Quba”, I-II “Ləzə” xətləri və avadanlıqlarında təmir işləri aparılmışdır. Eyni zamanda maşın sexi üzrə səkkiz porşen tipli aqreqatlara növbəti istismar həddinə uyğun olaraq texniki qulluq göstərilmişdir.
Yei gəlmişkən, tələbatçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi məqsədilə aqreqatlarda aparılan texniki xidmət işləri stansiyanın təmir briqadası tərəfindən yerinə yetirilir.
Onu da qeyd edək ki, yanğın təhlükəsizliyi məsələsi də daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Belə ki, yanğınsöndürmə vasitələrinə, yanğına qarşı su təchizatına növbədənkənar baxış keçirilmişdir.
Xatırladaq ki, “Şahdağ” elektrik stansiyası 12 aqreqatdan ibarət olub, ümumi gücü 105 MVt-dir. Stansiyanın işə qoşulması bölgənin elektrik enerjisi təchizatının kəmiyyət və keyfiyyətcə yaxşılaşmasında, o cümlədən sistemin dayanıqlığının artırılmasında da əhəmiyyətli rol oynayır. Həmçinin, bölgənin sosial-iqtisadi inkişafı baxımından da böyük əhəmiyyət kəsb edir. Eyni zamanda bu stansiya “Şahdağ” Qış-yay Turizm kompleksinin elektrik enerjisi təchizatını da həyata keçirir.

TECHNICAL SERVICE IS IMPLEMENTED IN TIME
"Xachmaz HPP" was built using the most modern technologies, the northern region of the country's electricity, which played an important role in providing more fully, that "Shahdagh EN" irreplaceable importance of PP was built and put into operation.
According to the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, All technical services provided by the station are given in accordance with the schedule. As a result, as in previous years, this year and 6 months, there was a problem in the production of electricity. The station operates in accordance with the dispatch schedule.
According to the source, the plant in June Helps skin to produce 25,8 million kWh of electricity. It should be noted that within six months of the year the figure was 205.8 million kWh.
Equipment to improve efficiency, sustainable energy transmission and distribution systems in order to increase the hard work in recent years as a result of targeted measures, within 6 months of this year, power satisfactory technical and economic indicators.
"In order to prepare for the season, according to the power units of different types of repair work carried out in the action plan. At the same time in other electrical equipment preventive maintenance work is carried out," - said the source of the work done during the last three months of the year, and informed.
According to the source, during the 11 kV power systems, tires, 2, 3 and 4 power transformers and equipment, I "Guba", I-II, "Leze" lines and equipment have been renovated. At the same time exploiting the machine shop to the next level in terms of the type of eight-piston provided in accordance with the content.
It, in order to provide consumers with high quality and stable power plant units in the maintenance and repair work carried out by teams.
It should be noted that the issue of fire safety in the spotlight. So, fire fighting vehicles, fire-fighting water supply was an amazing view.
Recall that "Shahdagh EN" The power plant consists of 12 units with a total capacity of 105 MW. Implementing improvements station quantity and quality of power supply in the region, as well as the stability of the system plays an important role in the increase. Furthermore, in terms of socio-economic development of the region is of great importance. At the same time, the station "Shahdagh" Winter and Summer Tourism Complex also conducts electricity.